ато по образувано досъдебно производство от склад в село Крумово са иззети 1800 тона слънчогледово семе, което после бързо е върнато, но не на законовия собственик, а на трето лице. Скандалната информация бе изнесена от Йордан Бахчеванов, представител на фирма „Мото медия" ЕООД, която претендира да е законовият собственик на слънчогледа. По този повод във Варна бе дадена пресконференция, на която присъстваха двама адвокати, управител на базата „Агро резерв" в Крумово и представител на друга фирма („Фърст корифи" АД), от която „Мото медия" е купила стоката. Настоящият случай е типичен пример как може да се присвои имущество на значителна стойност чрез използването на законов властови ресурс, когато той е даден за употреба на неподходящи лица, заявиха от „Мото медия".
От изнесената информация стана ясно, че на 15 декември м.г. в столицата „Мото медия" ЕООД сключва договор с „Фърст корифи" АД за покупко-продажба на добруджански слънчоглед, който се намира в база на „Агро резерв" в с. Крумово, община Аксаково. След сключване на нотариално заверена спогодба (на 11 февруари т.г.) „Фърст корифи" се задължава да предаде стоката до 28 февруари, но това не става и през март Ботевградският районен съд издава изпълнителен лист в полза на купувача.
На 9 април обаче в складовете на „Агро резерв" ООД са извършени действия по претърсване и изземване по образувано досъдебно производство по описа на ОД на МВР - Варна. Вследствие на това слънчогледът е оставен за съхранение като веществено доказателство. От „Мото медия" разбират за съществуващ спор между техния доставчик и фирма „Кремер" ЕООД. По жалба на „Кремер" срещу „Фърст корифи" в София е образувано досъдебно производство, което обаче приключва с мнение, че няма престъпление, а гражданско-правен спор.
Вместо да обжалват, казва Йордан Бахчеванов, представителите на „Кремер" намират във Варна подходящ прокурор, който да им свърши работа - Силвиян Иванов. „Мото медия" подава жалба до Окръжна прокуратура във Варна, в която иска връщане на вещественото доказателство, като завежда и установителен иск в Софийския градски съд срещу фирма „Кремер", имаща претенции върху стоката единствено и само пред прокурора.
Действията и усилията на варненския прокурор според „Мото медия" не са насочени към разкриване на обективната истина, а единствено към това да предаде тяхната собственост на „Кремер" ЕООД. Първят ден прокурорът прикрепил стоката като доказателство по делото, а на втория ден той я върнал, но на жалбоподателите, игнорирайки доказателствата за собственост на „Мото медия". НПК е категоричен, че веществените доказателства се връщат на правоимащите, а не на жалбоподателите, категорични са адвокатите на фирмата.
По информация на инж. Петър Петров, управител на „Агро резерв", слънчогледът е бил отклонен от „Кремер", когато цената му се вдигнала около два пъти в сравнение с миналата година. В момента 1800-те тона слънчогледови семки са под полицейска охрана, а отговорът на исковата молба на „Мото медия" срещу „Кремер" се очаква от Софийския градски съд до идната сряда, 21 април.
Справка показа, че през годините прокурорът Силвиян Иванов е замесван в редица скандали и е уволняван дисциплинарно от Районната прокуратура през 2007. Негов защитник тогава е бил настоящият народен представител и ръководител на ГЕРБ - Варна, Павел Димитров.
Източник: dnesplus.com |