© Народно дело | | "Като хуни са, като хуни. Страх нямат от нищо, с полицията се подиграват. Идват и посред бял ден режат с оксижени, вдигат с крикове и влачат без следа." Така накратко бай Иван Драганов описва безпощадния грабеж, на който е подложен някогашният индустриален символ на Варна - паровата електроцентрала. Сградата и съоръженията са оглозгани до кокал. Турбините са разкостени, същата съдба е постигнала и модерните някога пещи.
"Крадат и българи, и цигани, и копанари. Идват добре подготвени с техника, без значение кой час на денонощието е", разказва Драганов, който работи като механик в един от съседните цехове. Там има охрана.
"Момчетата ходят с пищови и кучета. А са свалили гарда, а са ги нарязали за скрап и тях", описва грозната действителност Драганов. Славата, че "Янко Костов" е разграден двор, е стигнала чак до Бургас. Наскоро група роми дошли от съседния град да се облажат от безстопанствената плячка.
"Местните ги натопиха пред полицията и бяха арестувани", спомня си Драганов и повдига завесата на борбите между крадливите банди. Това са добре организирани групи, които разполагат с техника за рязане на метали и повдигане на тежките съоръжения. Едната газова турбина е разкостена, дори тежкия многотонен кожух го няма. Впрочем има го - на долното ниво на завода, подготвен за извозване от апашите. "Махането му от турбината и последващото изваждане от завода няма как да стане без хидравлични крикове и поне 5-6 човека бригада", казва бай Иван.Без учебна база по електротехника
Доскоро заводът се ползваше за учебна база на варненския електротехникум, като учениците можеха да проследят нагледно целия производствен процес на ток - от вкарване на въглища в пещите, производство на пара под високо налягане, задвижване на турбините и производство на ток. Сега са останали само тухлите. По все още запазените рафтове обаче непокътнато стоят учебници по електротехника и физика. Чакащи някой да прояви интерес и към тях.
Музей или индустриална зона
Съдбата на знаковата за Варна сграда е неясна. През 2010 г. бе лансирана идеята сградата и машините да бъдат превърнати в музей. Тогава съоръженията все още бяха почти непокътнати. Сградата можеше да приюти и други индустриални експонати. Идеята дойде от председателя на асоциация "Музей" Петър Грънчаров. Инициативата съвпада с европейска директива, която предвижда съхраняването на индустриалното минало на страни от Европейския съюз. Видимо във Варна ще се разчита само на фотоси.
Преобразуването на стара фабрика в модерна сграда, която да пази историята, все пак не е непознато за Варна. Частните собственици на изоставената преди 30 години пароцентрала в "Аспарухово" инвестираха в обекта и днес там има хотел с пивоварна. Собствеността на "Янко Костов" и най-вече земята, върху която се намира сградата, все още е спорна. Идеята за изграждане на индустриална зона там засега е в застой.
Източник: в. Народно дело |