© | | 100 деца от варненския район "Владислав Варненчик" и техните родители ще бъдат анкетирани за информираността им за рисковете в интернет пространството. Изследването е част от проект на Сдружението на младите психолози, финансиран от община Варна. Той има преди всичко превантивен характер и цели да насочи вниманието към този проблем.Резултатите от анкетата ще бъдат анализирани, а въз основа на изготвения анализ ще се състави методология за превенция на риска в глобалната мрежа, която ще бъде последвана и от наръчник на родителя. Помагалата ще бъдат на хартиен носител, но ще се търсят възможностите и за публикуването им в глобалната мрежа. В нея ще намери място и цялата информация, която се събере по проекта.
Основните сфери, в които ще се работи, са свързани с употребата на наркотични вещества, трафикът на хора и асоциалното поведение, каза ръководителката на проекта Ралица Маркова. По думите й, най-сериозни опасности за младите хора крият различните сайтове за запознанства, в които те лесно могат да станат жертва на сексуален и психически тормоз. Рискове крият и компютърните игри, чрез които децата свикват да отнемат човешки живот, макар и виртуално. Глобалната мрежа дава възможност на младите хора да научат как да си подготвят наркотици, както и директно да си ги поръчат в дома, заяви още Маркова. Тя не пропусна да отбележи и за компютърната зависимост, която се проявява при все повече тийнейджъри.
Целта ни е този проект да има продължение и да се реализира и в останалите райони на града, каза от своя страна шефката на общинската дирекция по превенции Светла Коева. Тя добави, че повечето родители не са наясно какво точно правят децата им в интернет. Нямат и яснота как да проверят компютрите, след като наследниците им са ги използвали. От тази гледна точка работата с тях е изключително необходима, заключи тя.
Източник: "Позвънете" |