Океанолог: Вълни от по 5 м във Варненския залив са рядко явление
За България най-опасни са щормовите нагони, които реално нанасят най-големи щети. Това заяви Атанас Палазов директор на Института по океанология към БАН. То се случва освен когато има силно вълнение, но и когато се наблюдава надигане на морското равнище. Палазов обясни, че надигане на морското равнище е възможно да има, когато има силен източен вятър, който духа в продължение на 5-6 дни, морското ниво по родното крайбрежие се повишава. Според него колебания в рамките на 30-40 см. са нормални, но като нивото се вдигне с 1,5 - 2м. тогава щетите могат да са изключително тежки.
Той отбеляза, че по време на тежката буря през февруари във Варна е имало разрушения, но не и толкова тежки, колко са били през 1979 г., когато е имало многократно по-големи щети, в следствие на буря. Палазов коментира, че вълните, които заляха вълнолома през февруари, не биха могли да се нарекат цунами, а са били нормални ветрови вълни. Въпреки това по думите на специалиста трябва да се отчете изключително силния щорм, който се появява веднъж на 10-20 години.
"Такива вълни от по 5 метра във Варненския залив си е рядко явление, но все пак това няма нищо общо с цунами", категоричен бе директорът на Океанологията във Варна. На въпрос дали все пак е възможно в Черно море да има цунами Атанас Палазов посочи, че по този въпрос има две групи учени, които са на две различни позиции. Според едните цунами в Черно море е много малко вероятно да се случи, докато според други специалисти, смъртоносните вълни вече са връхлитали Черноморието и е напълно възможно да се повтори.
"Ние все пак трябва да сме готови за най-лошото, поради което системите за ранно предупреждение са от голямо значение за нас", каза още Палазов. Той допълни, че системата за ранно предупреждение може да бъде полезна не само за цунамита, но и за тези щормове, които също са много опасни за населението.
Източник: Радио "Фокус"