Около 100 сигнала за деца в риск постъпват месечно в Отдела за закрила на детето във Варна
Около 100 сигнала за деца в риск постъпват месечно в Отдела за закрила на детето във Варна. Това съобщи Анна Конукова, ръководител на Отдела за закрила на детето във Варна, към Дирекция "Социално подпомагане" - Варна.
Сигналите са относително постоянни и се разпределят за първите три месеца на годината съответно 98 сигнала за месец януари, 103 за февруари и 112 за месец март. 34 са постановените мерки за закрила през месец януари, през февруари те са 33. През месец март са постановени 27 мерки. При повечето сигнали за деца в риск се стига до прилагане на първата мярка - задължителна подкрепа на децата в семейна среда. Голяма част от постъпващите сигнали, и като нови такива, и сигнали по стари случаи, се отнасят за родители, които са в конфликтни отношения след развод и не са в състояние да упражняват пълноценен родителски контакт. Това обикновено са случаи, в които бракоразводното дело вече е приключило и родителските права са присъдени на единия от двамата родители. Тези случаи ангажират по-голямата част от времето на социалните работници, тъй като в подобни ситуации обвиненията и жалбите са спорни.
Обикновено, при подобни проблемни отношения, всеки един от родителите смята, че другия не се справя добре, макар че в повечето случаи, родителите се стараят да обгрижват добре децата. Все пак има казуси, в които децата се използват за постигане на други цели, имуществени въпроси и доказване на правота, поясни Анна Конукова.
Специалистът коментира, че най-трудно се решават конфликтите от междуличностен характер. Такива родители биват насочвани към Центъра за обществена подкрепа, където да получат системно и продължително консултиране, но често те отказват с мотива, че вина за създалата се конфликтна ситуация има другият родител и съответно той трябва да се промени. Това от своя страна води до една задънена улица, поради липсата на осъзнатост от необходимостта от промяна и липсата на сътрудничество.
Източник: Радио "Фокус"