Наводнената кооперация се намира на брега на защитно дере, което минава по протежението на ул. "Свети Кирил и Методий" и отвежда изпуснатите водни количества до морето.
От няколко години обаче дерето е запушено от строеж и водата не може да преминава нормално по пътя си. Това е и причината жилищната кооперация да се наводнява периодично.
Кошмарът за живеещите сградата се случва отново тази събота. Водата бавно и полека започва да пълни мазите и гаражите на собствениците на имоти в сградата, видя на място екип на "Народно дело". "Комшу, пак се наводнихме", подхвърля човек от кооперацията на един от ползвателите на съседната постройка. Едър мъж със синьо-зелени татуировки незаинтересовано отговаря, че проблемът си е при тях. Малко след това мъжагата се качва в сив джип с потъмнени стъкла.
Според живеещите в района здравенякът и неговият брат официално били безработни. В квартала ги наричат аспаруховските Братя Галеви. Двамата били роднини на стара кримка от местния ъндърграунд. Съседите им не знаят с какво се занимават двамата братя и откъде имат пари за скъпи коли, но са категорични, че строежът им е абсолютно незаконен.
През годините хората буквално са засипали с жалби всички възможни институции: Община Варна, РДНСК "Североизток", доскорошната "Гражданска защита", Басейнова дирекция и др. Отговорът, който получили от районното кметство, е, че по случая с незаконното строителство са съставени констативни протоколи, които били изпратени в местната дирекция на държавния строителен контрол. От там издали заповед за доброволно премахване на постройката, но нейните ползватели били неоткриваеми. Това обстоятелство връзвало ръцете на инспекторите да връчат лично предписанието на двамата братя, каквито са законовите изисквания.
Така омагьосаният кръг се затваря и при всеки проливен дъжд и изпускане на води от съоръжението на ВиК гаражите, мазетата и асансьорните шахти на законната жилищна кооперация биват наводнявани. Последния път от Дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" отказали да изпомпят "блатото", защото нивото му идвало ниско за отводнителната техника.
Освен битовите неволи, които изпитват в подобни ситуации, трийсетината семейства от блока на ул. "Св. Кирил и Методий" №83 се страхуват, че системното наводняване ще доведе до конструктивни повреди в основата на сградата, заради което тя може да рухне. Едва тогава типично по български административните органи ще започнат да търсят чия е вината.
Източник: в. "Народно дело"