В "СБАЛОЗ д-р Марко А. Марков - Варна" ЕООД към момента са диспансеризирани около 22 000 пациенти от Варненска и Добричка област. Само през последната година новозаболелите са 2965 души, 2168 от които са от Варна и областта. Увеличението спрямо 2010 г. е с 436 души. В Добричка област броят на новорегистрираните с онкологична диагноза е повече от три пъти по-голям спрямо 2010 г. - 797 болни за 2011 г. при 233 през предходната година.
В същото време в резултат на профилактичните програми, прилагани от варненската онкологична болница, се забелязва значително подобряване на ранната диагностика. Най-сериозен е ръстът при рак на маточното тяло - от 61% през 2010 г. на 74,7% през 2011 г. Дългогодишното налагане на превенцията по отношение на рака на млечната жлеза от специалистите на СБАЛОЗ вече дава сериозни резултати - 80,1 % от новооткритите случаи на заболяването са в ранен стадий.
След анализ на тези резултати, ръководството на СБАЛОЗ - Варна, начело с доц. Д-р Георги Кобаков, взе решение да бъде разработена профилактична програма за най-често срещаните диагнози. Прегледите в специализираните кабинети на здравното заведение ще бъдат безплатни за нерегистрираните до този момент пациенти, въпреки че с последните изменения в законодателството и преобразуването на онкологичните диспансери в консултативни центрове и специализирани болници, те би следвало да се заплащат. Финансов ангажимент на пациентите ще останат само допълнителните изследвания и ехографските прегледи, ако се налагат такива.
Първият етап от мащабната профилактична програма на общинската онкологична болница стартира на 5 март 2012 г., понеделник, и ще продължи до 23 март 2012 г, петък, с безплатни прегледи за рак на млечната жлеза и рак на маточната шийка. В специализираните кабинети в Диагонстично-консултативния блок на СБАЛОЗ - Варна (на третия етаж на ДКЦ IV - в двора на МБАЛ "Св. Анна") за желаещете да се прегледат дами ще се грижат д-р Светослав Узунов, д-р Светозар Филев, д-р Мая Брюкнер и д-р Денислав Белинов. СБАЛОЗ - Варна разполага и с един от най-модерните апарати за течно базирана цитология, който дава още по-подробна и детайлна информация на микроскопско ниво за гинекологичния саттус на жената.
За удобство на дамите е желателно предварителното записване на телефоните на регистратурата на здравното заведение: 052/ 975 840.
До началото на лятото ще бъдат реализирани безплатни профилактични прегледи и за рак на простата - между 26 март и 6 април, както и за рак на органите на стомашно-чревния тракт - между 16 и 27 април. За тях също са желателни предварителни записвания. (За всеки от тези два етапа на профилактичната програма на СБАЛОЗ - Варна ще бъде подавана своевременно предварителна информация).
Допълнителна информация:
Рак на млечната жлеза:
Карциномът на млечната жлеза е най-често срещаният злокачествен тумор сред жените. През последните 30 години у нас броят на жените с такава диагноза се е увеличил 2,5 пъти. Ракът на гърдата се характеризира с дълъг период на развитие и значително разнообразие в това развитие при отделните болни. Това е един от най-бавно растящите злокачествени тумори. Времето до клиничната му изява и провеждането на лечение може да е бъде години, дори десетилетия. Ранната диагностика на рака на гърдата е предпоставка за успешното му лечение. Скринингът е една от важните стъпки в борбата с рака на гърдата. Основните методи за ранно откриване са мамографията и физикалното изследване от специалист.
Рак на маточната шийка:
Той заема второ място сред злокачествените гинекологични заболявания. Ракът може успешно да се сканира и диагностицира в ранен стадий, подлежи и на радикално лечение. Ранното започване на полов живот, ражданията и абортите, венерическите болести, тютюнопушенето са основни фактори, които водят до повишена заболеваемост. Най-често от рак на маточната шийка са засегнати жени между 30 и 64 години.
По данни на Европейската асоциация за борба с рака на маточната шийка всяка година в Европа над 50 000 жени се разболяват, а 25 000 умират от това онкологично заболяване. България е сред страните с най-висока заболеваемост и смъртност. Всеки ден в страната три жени заболяват и една умира от рак на маточната шийка.
Преди да се развие обаче при рака на маточната шийка се наблюдават предракови промени, които, ако бъдат диагностицирани и лекувани навреме, могат да предотвратят развитието му. Ежегодната профилактика чрез вземане на гинекологична цитонамазка е задължително условие в целия комплекс от мерки за профилактика на злокачествените заболявания.
Вече е произведена и в обръщение и ваксина срещу вируса на човешкия папилом, което дава надежда за тоталното елиминиране на заболяването в Европа. Община Варна от миналата година също стартира пилотен проект за профилактика на това заболяване сред подрастващите - част от националната скринингова програма на Министреството на здравеопазването "Спри и се прегледай", като осигури безплатни ваксини за 656 000 лева.