© | | д-р Георги Кобаков | Над 100 онкохирурзи от цялата страна се обединиха в национално сдружение по хирургична онкология. Във Варна се порведе първото общо събрание на новата формация, на която бяха приети устав и избрано ръководство. Целта е специалистите в областта на оперативното лечение на рака да защитят интересите си при изработването на стандартите за лечение и определянето на нивата на компетентност на здравните заведения. Новото сдружение ще настоява основният стандарт за лечението на онкологичните заболявания да е онкодоктрината, а критериите, по които ще се оценява компетентността на специализираните лечебни заведения и екипите, които работят в тях, да са съобразени основно със спецификата на възникване, протичане и лечение на раковите заболявания.
Една от първите задачи на сдружението ще е да се коригира философията при изработването на критериите за нива на компетентност.
Според направеното от Министерството на здравеопазването предложение, те ще се определят от обема хирургична дейност, който е възможно да се извърши от определен брой хирурзи на база брой операционни маси и лампи. Ако този подход се запази, ще се окаже, че почти никоя хирургия не може да вземе най-високото - трето ниво. Това означава, че в нея не могат да се извършват тежки и сложни операции, каквито до голяма степен са операциите в напредналите стадии на онкологичните заболявания.
Според сдружението на онкохирурзите, по-сложният, но по-обективен вариант, е да се определя ниво на компетентност на хирургичните екипи в съответните здравни заведения. Най-новото лекарско обединение изразява готовност да се включи в такъв дебат и да направи своито предложения за критерии.
На своето първо общо събрание онкохирурзите от цялата страна избраха за председател на сдружението шефът на хирургичното отделение в Комплексния онкологичен център Д-р Марко А. Марков - Варна" д-р Георги Кобаков. Негов заместник е доц. Панайот Куртев от Националния онкологичен център а секретар - доц. Даниел Костов от ВМБ - Варна. Формацията е отворена за колеги от всички специалности, занимаващи се с онкохирургия, заяви нейният председател д-р Кобаков.
Гласуваните от членовете на сдружението основни цели са следните: 1. Запазване, стабилизиране и надграждане на онкологичната хирургия; 2. Активно участие при изработване на стандарти по онкологична хирургия; 3. Отстояване правата на онкоболните да получават адекватна и компетентна онкохирургична помощ; 4. Изработване и отстояване на становища и позиции по проблеми на онкологичната хирургия; 5. Издигане на онкологичната доктрина като основополагаща в отношенията с административни, ръководни и граждански институции; 6. Работа с Министерство на здравеопазването, НЗОК, Българско хирургично дружество, организации и сдружения на онкоболните, Комисия по здравеопазване към НС, медии и др.; 7. Активно участие в организирането и провеждането на научно-практически конференции на национално ниво; 8. Поддържането на тесни контакти със сродни организации у нас и в чужбина
Основните задачи на сдружението са: запазване на диспансерния принцип за наблюдение на онкоболните, в съчетанието му с лечение на едно и също място и бързо внасяне на предложения по промяна на стандартите по онкологична хирургия по отношение на нивата на компетентност като тя бъде определяна на базата на компетентен екип, а не на базата на брой хирурзи.
Новото сдружение на онкохирурзите има желание да осъществи целите и задачите си под шапката на Българското хирургическо дружество и в синхрон с Българския лекарски съюз. |