По данни на палатата от началото на годината досега чрез фериботната връзка от Варна до Кавказ в двете посоки са превозени общо около 70 хиляди тона товари, като 64 хил. тона от тях - в посока от Русия към България.
75% от товарите по това направление се падат на пропан-бутана. От България за Русия пък най-голямо е количеството на превозените стъкла и огледала - 2016 тона. Освен това има пробни превози през фериботната връзка от Турция за Средна Азия.
Според зам.-председателя на Българо-руската търговска палата Георги Минчев до края на годината превозваните товари ще се увеличат над два пъти и през 2011 г. обемът им ще стигне 130-140 хиляди тона. Причина за ръста е пускането на 15 септември на втория руски кораб, който извършва превози по трасето.
Предстои скоро от Варна до Кавказ да започне да плава и български ферибот. От БМФ, който беше избран за превозвач от българска страна, обясниха, че в момента се работи изключително усилено по въпроса. За "Монитор" изпълнителният директор на БМФ кап. Христо Донев съобщи, че проблемът с намирането на подходящ кораб, който да бъде пуснат от Варна до Кавказ, е с дълбочината на пристанището в морската столица. То е плитко и не е подходящо за големи фериботи, каза Донев. Затова едновременно с търсенето на готов кораб се обсъжда възможността БМФ да поръча изграждането на нов плавателен съд който да отговаря на изискванията. Ако се стигне до този вариант, най-вероятно бъдещият ферибот ще е приспособен за превоз както на вагони, така и на камиони. В момента двата руски кораба могат да превозват само жп вагони. Строителството на нов плавателен съд отнема между 12 и 18 месеца, обясни още Донев. Крайният срок на БМФ да пусне по фериботната връзка кораб изтича в края на 2012 г., уточни той.
Източник: в. "Монитор"