Туристите по Черноморието да бъдат по-бдителни, когато влизат в морето, за да не попаднат на морски дракон, препоръчват специалистите от Института по рибни ресурси. Драконът е отровен и крие рискове за здравето на хората при допир. Не са единични случаите в разгара на летния сезон, когато туристи търсят медицинска помощ във варненската токсикология след убождане от рибата, информира БНТ.
Тя живее в крайбрежната зона, където се къпем, дълга е около 30 см, но има безобиден вид. Това често заблуждава туристите. Отровата на този вид риба е доста сложен комплекс, но обикновено допирът с нея се характеризира с болка, оток, зачервяване на мястото, а не е изключено да се стигне и до усложнения.
Скорпидът е друга опасна риба, която се среща на плиткото. Той е по-малко отровен. Лесно може да се обърка с попчета и да се настъпи, защото се заравя в пясъка. По-редки са инцидентите с морски котки. Преди месец във варненската токсикология са лекували пациент, убоден от тази риба. Отровата й се намира в шип, разположен в средата на опашката й. При подобен инцидент най-важно е да не се изпада в паника и да се потърси лекарска помощ. Допирът до медузи пък може да предизвика зачервяване или парене. В тези случаи трябва също да се търси медицинска помощ.