По неофициална информация подател на сигнала до ДАНС и Върховната касационна прокуратура е Светлозар Николов. Той е едновременно председател на неправителствените организации "Националната асоциация на българския бизнес" и Организация за обществена самозащита - "Едно".
На въпрос какво го е мотивирало да се обърне към спецагенцията, Николов нито потвърди, нито отрече подадения сигнал, но не пожела да коментира по телефона. В края на миналата година оглавяваната от него ООС "Едно" и инвеститорът на проекта "Холдинг Варна" подписаха "обществен договор" за "Алея първа".
В петък лидерът на ДСБ Иван Костов коментира единствено, че това е една "гигантска глупост".
Както вече нееднократно е съобщавано, като едно от сериозните нарушения при сделката е фактът, че няма решение на Министерския съвет, с което продадената на "Холдинг Варна" земя от 118 дка, се преобразува от публична държавна в частна държавна собственост.
Въпреки това през месец май миналата година бившият областен управител Христо Контров (ДПС) решава да я продаде за 11.7 милиона лева на частното дружество. Вече над половин година прокуратурата и ДАНС проверяват този факт, но резултати все още не са обявени.
Цветанов обеща да говори и с председателя на агенцията Цветлин Йовчев за течащите проверки.
Вътрешният министър отговори по принцип, че ако има нарушения, "всичко ще бъде защитено". "Ще има проверки срещу тия, които грабят държавата", закани се той.
Преди около месец полицията във Варна е прекратила поради липса на доказателства проверките по подадените сигнали, че част от организаторите на протестите в града са били заплашвали.
Подробните устройствени планове, които правят възможно строителството на петте сгради между втора и трета буна на варненския плаж, са издадени през 2002 г. и не са съобразени с влезлия в сила през юли 2008 година ЗУЧК.
Отделно от това прокуратурата и ДАНС проверяват законността на сделката за "Алея първа", подписана от бившия областен управител на Варна през май 2009 година. Липсва акт на Министерския съвет, с който земята, която е изключителна държавна собственост, се преобразува в частна държавна собственост, за да може въобще тази сделка да бъде законна.
Оставяйки настрана този казус, министър Плевнелиев заяви, че е най-разочарован от "некоректното отношение" на община Варна. Той визира факта, че кметството се оправда с издаденото от него разрешение за укрепване на свлачището в района на проекта, за да издаде разрешителни за изграждането на пет сгради. Според Плевнелиев общината не изтълкувала правилно ситуацията.
"Вчера (сряда, бел.ред.) подписах 4 разрешителни за укрепване на свлачища във варненската община, но този път никой не излезе да даде пресконференция, че съм издал разрешително за хотел", каза министърът, визирайки разрешителни за други терени.
ДНСК съобщи на 9 юни, че районната дирекция ще спре строителство по "Алея първа" и ще образува наказателно производство срещу главния архитект на града Петър Йорданов.
Посочва се, че разрешенията за "Алея първа" са издадени "на проекти в идейна фаза, без да са на лице предхождащи одобрени проекти и разрешения за строеж за укрепване и отводняване на територията върху, която ще се реализират те".
Напомня се, че със заповед на регионалния министър през 1997 г. върху територията е наложена строителна забрана и тя все още не е отменена. Контролът по прилагането на тази заповед е на РДНСК - Варна.
На 22 юни обаче РДНСК-Варна е изпратила писмо до гражданските сдружения, настояващи отмяна на строителните разрешителни, в което се казва, че основания за такава отмяна няма. Според писмото, подписано от директора на РДНСК - Варна, още на 5 май 2010 г. строителният контрол е знаел за издадените от общината разрешителни, но не ги е обжалвал, защото не е открил нищо нередно.
Източник: mediapool.bg