© Impact Press Group | | "Декларацията за информирано съгласие", която се подписва при прием в болница, да се промени съгласно с българското законодателство, като се спазват законовите права на раждащите жени. Това поискаха организаторите на кампанията "Инфогласност - Информирано ли се съгласяваш?", която започна пред АГ болницата на Международния ден за премахване на насилието над жените.По време на проявата организаторите раздаваха брошури за правата на родилките, свързани с информираното съгласие, обясняваха на бъдещите родители как могат законово да си защитят правата си и как да комуникират по-добре с медицинския екип.
Присъстващите подписаха и официално писмо до Министерство на здравеопазването и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) с предложения за промяна на практиките по отношение на информираното съгласие на родилките в България. Писмото ще бъде връчено на министерството, като пациентските организации ще настояват за сформиране на работна група за преразглеждане на документа "Декларация за информирано съгласие" и за постигане на по-добро разбиране за правата и задълженията на лекари и пациенти.
Организаторите от сдружение "Естествено" и групата "Родилница" отчитат, че на много места липсва достатъчно разбиране за информираното съгласие като процес на комуникация между лекари и пациенти. Фактът, че родилката подписва документ с такова име, не означава, че са й били обяснени рисковете, страничните ефекти и алтернативите на предложените процедури. В момента вариантите на "Декларацията за информирано съгласие", предлагани в повечето български болници, не насърчават медицинския персонал да спазва правата на пациента и раждащата жена, в частност, твърдят от двете организации.
Те са влезли в контакт с около 30 болници от страната с призив да направят "Декларацията за информирано съгласие за раждане" публично достъпна. До момента имат позитивна реакция от три лечебни заведения, сред които е и АГ-болницата.
Източник: Дарик |