Осем творци и колективи с ярки постижения в областта на културата ще бъдат отличени с награда "Варна“
Осем творци и колективи с ярки постижения в областта на културата ще бъдат отличени с награда "Варна“. Номинациите бяха одобрени с пълно единодушие на днешното заседание на Общинския съвет.
Престижното отличие се дава на най-изявените през годината хора на културата и изкуството. По статут награда "Варна“ се присъжда всяка година по повод 24 май, но заради пандемията от COVID-19 традицията беше нарушена. Предвижда се наградите да бъдат връчени в навечерието на Деня на народните будители - 1 ноември
Голямата награда получава Петър Тодоров за създаването на осемтомната поредица "Енциклопедии Варна“ и за приноса му в културния живот на града.
В раздел "Литература“ призът е за Валентин Димитров за книгата му "Най-доброто от най-добрите. Антология на съвременния рускоезичен афоризъм“ и "Афористичен тандем“.
Победители в категория "Театър“ са екипът на Драматичен театър "Стоян Бъчваров“ – за постановъчен екип, изпълнители и актьорски състав на спектакъла "Само за жени“ по Дарио Фо, и актьорът Стоян Стоянов от Кукления театър за ролята му на Лисугера в спектакъла за възрастни "Лисугерът“ по Сл. Мрожек.
Наградата в раздел "Изобразително изкуство“ е за Венелин Иванов – "за уникалните проекти и дръзновените идеи като художник, който налага високи художествени стойности в изобразителното изкуство".
В раздел "Опера“ приз получава екипът на Държавна опера – Варна – за постановъчен екип и изпълнители (симфоничен оркестър, солисти, хор и балет) в спектакъла "Княз Игор“ от Александър Бородин.
В раздел "Кино“ победител е Мариета Бобева, режисьор и ръководител на РТВЦ-Варна, за реализиране на телевизионната поредица "Опера на открито“ и за принос в представянето на варненските културни институти, събития и личности в национален телевизионен ефир.
Екипът на БНР – Радио Варна получава признанието в раздел "Журналистика“ – за оригиналния замисъл за отбелязване на 85-та годишнина на Радио Варна с 85 специални събития; за високите професионални критерии и отстояване на собствен стил през годините; за приемствеността между традиция и съвременност; за разширяването на младежката аудитория и последователното отношение към културата на Варна.
В разделите "Музика“, "Танц“ и "Архитектура“ нямаше предложения.