В четвъртък започват национални преговори за постигане споразумение между работодателите и правителството относно мерките, които да изведат страната от кризата. От КНСБ и КТ „Подкрепа" предлагат промени в антикризисната политика. „На първо място смятаме, че трябва да бъде отворена фискална възможност. По този начин ще имаме инструментариум за разполагане на конкретни мерки, подкрепящи спешното връщане на парите към бизнеса - изплащане на всички задължения, в това число и невърнатото ДДС", посочи Димитров. Необходими са също спешни мерки, които да доведат бизнеса до евтин кредитен ресурс. „В рамките на ЕС България трябва да бъде вкарана и в проекти на кооперирани доставки, в това число и държавни поръчки към ключови сектори на българската икономика, които са в колапс", допълни вицепрезидентът на КНСБ.
От конфедерацията предлагат и две групи мерки, които засягат населението. От КНСБ и КТ „Подкрепа" настояват за увеличение на минималната работна заплата, отпадане на тавана за обезщетение при безработица, подкрепа на семействата, в които и двамата са без работа и които имат да изплащат един единствен ипотечен кредит, и др. Те искат и промяна в законите, които да гарантират, че възнагражденията на хората ще бъдат изплащани преди всички останали плащания.
Пламен Димитров беше категоричен, че пари в държавата има, въпросът е за какво да бъдат изразходвани. Според него под антикризисна програма се разбира харчене на средства в определени сфери, а не пестене, каквато е философията на министър Дянков.
Източник: Дарик