Още Херодот споменава това древно селище, толкова близо до Варна

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
14:27 / 25.05.2023
2152
Знаете ли, че още Херодот споменава за това древно селище? Това е с няколко хиляди години история още преди новата ера, пише poznanieto.bg.

Круни/Крунос

Това е първото име, което е носило селището. Основано по време на гръцката колонизация на Черно море. Според Херодот там е имало селище основано още от траките много преди това. По-късно наименованието се трансформира на Крунос, което означава извор/пролет.

Дионисополис

Следващото име на града е свързано с бог Дионис. В негова чест, гръцките заселници прекръстват града по негово име. Легендата гласи, че морето изхвърлило статуя на бог Дионис на брега и това довело до името му. То е оказва доста подходящо заради наличието на големи лозови масиви в района и развитието на винарството.

Карвуна

Още в края на 7 век, градът става част от Дунавска България. Няма данни дали е променяно името на града. Има теория, че е било променено на Карвуна. Доказателствата в подкрепа на тази теза са следните:

Българите на Аспарух се засели в Карвунската земя. Споменава се и в грамотите на Иван Асен II

Карвуна е локализирана в различните карти намираща се на около 20 морски мили (40км) северно от Варна, който съвпада с разстоянието между Балчик и Варна.

Не може да се приеме становището, че Карвуна е Каварна, тъй като още тогава Каварна е била позната под наименованието Карнава

Друго становище е за хълма Калето, издигащ се над село Кранево – не може да бъде приета, тъй като Кранево няма изградена тази инфраструктура, която трябва да е имало Карвуна, за да има подобен тип голямо значение.

Балчик

В края на 14 век градът пада под Османска власт. По типична османска традиция бива прекръстен на последния владетел, който го е управлявал. Това е боляринът Балик.Той е брат на болярина Деспота и защитава града от османците. По този начин се предполага , че идват и името на град Кюстендил(деспот Константин).Има още няколко хипотези откъде идва името на града:

- от куманската дума баликчик(малък град) – професор Иван Добрев;

- от турската дума балчук – калища. Причината са стичащите се кални потоци след всеки дъжд;

- от турски бълъкчък – богат улов на риба;

- от турски балчък – глина. Намирала се в околностите на града и била основен поминък за населението.

Освободен през 22 януари 1878 година от руските войски. Градът бива загубен през 1919 година и бива присъединен към Румъния. Това се отразява негативно на региона и води до много репресии върху местното българско население.

Върнат е в територията на България с Крайовската спогодба през 7.09.1940, но румънците първоначално отказват да го предадат на българите и се налага да бъде извършен морски десант от контраадмирал Асен Тошев, който завзема града на 22 септември същата година. Град Балчик се превръща място, в което се струпват много български бежанци от Северна Добруджа, които са депортирани от румънците.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Кметът: Започва демонтажът на неработещи бараки на ул. "Д-р Пискю...
Уиски потече от кафе машините във Варна
Благомир Коцев: Варна посреща Коледа и Нова година с изцяло обнов...
Протест "Нито една повече" във Варна и още няколко града
Варненци настояват за велоалеи на Аспаруховия мост 
Национален конкурс "Морето": Наградиха млади дигитални артисти въ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).