Водещата организация по проекта е Сдружение "Център за устойчиво социално развитие"- град Варна, а партньор - Фондация "Либенау" - Германия. Проектът има за цели: популяризирането на социалното предприемачество в Република България, обменът на опит в областта на социалното предприемачество с водещи сродни организации от страните членки на ЕС, приложение на примерите на добри практики от страните членки на ЕС в Република България, изграждането на мрежа за обмен на информация, технологии и човешки ресурси и популяризиране на социалното преприемачество в страните членки на ЕС, осигуряването на възможност на лицата в неравностойно положение за равно включване, интеграция и реализация на пазара на труда.
На пресконференцията днес доц. д-р Евгени Станимиров, част от изследователския екип, представи данните от социологическо изследване на социалните предприятия у нас и в Германия. Няколко са основните разлики. В България те са създадени и функционират само в дадената община. 70% от тези субекти в Германия оперират в различни райони.
В България повечето са създадени през периода 2011-2012, заради финансирането от ЕС, докато в Германия те са с по-голяма история. Над 75% от социалните предприятия в Германия имат производствен цикъл, докато у нас - едва 6 на сто. 70 процента от предприятията в Германия предоставят консултантски услуги, докато в България само 17%. Нашите са микро, а германските средни и големи предприятия. Там разчитат на собствени приходи, а при нас - на финансиране по европрограми. Целта на изследването е анализиране и внедряване на добри практики от Германия у нас.
По проекта ще се създаде сайт и социална мрежа, като в нея ще могат да членуват всички социални предприятия - първо от страните на кандидата и партньора, а в последствие и от други страни членки на ЕС, както и такива извън общността. В тази социална мрежа ще се обменят практически неограничено във времето позиции, мнения, идеи и иновации за дейностите и популяризирането на социалните предприятия. Ще имат възможност да се включват доказани специалисти и експерти със съвети и мнения, а също така и мнения на самите членове на социалната мрежа. Уебсайтът и социалната мрежа ще се поддържа на 3 езика - български, немски и английски. Сайтът е на адрес: www.social2business.org.
Проектът "Социалното предприемачество - мисия за равенство между различните" е с общ размер на средствата 182 143,18 лева, по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2007-2013, BG051PO001-7.0.07 "Без граници - Компонент 1 - Фаза 2". Продължителността му е 12 месеца - от 16.04.2013 г. - 15.04.2014 г.
По проекта бе заснет мултимедиен филм за социалните предприятия в Германия. Той ще се разпространява свободно. Разработи се и наръчник за създаване, мотивация и управление на социално предприятие. В наръчника има разработени теми за: Презентация на социални предприятия в Германия и България, история на тяхното възникване, успехи и трудности по пътя на развитието и утвърждаването им; Маркетинг и мениджмънт на социалното предприятие; Избор на политика за предоставяне на продукти и услуги; Цени и ценова политика при реализация на продукция и услуги; Възможности за финансиране, кандидатстване и управление на проекти от донорски организации; Формиране на екип и нагласи за работа в социалното предприемачество и начините за успешна реализация.
В последния месец на реализация на проекта предстои да се проведе семинар с участие на специалисти и лектори от Германия на тема "Социалното предприемачество - мисия за равенство между различните".
Той ще се проведе от 31 март до 4 април т.г. В рамките на 3 дена експерти от Германия и България ще коментират въпроси свързани с планиране на дейностите при създаване на социално предприятие, начини за финансиране и управление и възможности за кандидатстване по оперативните програми от новия програмен период 2014-2020 г.