За незаконна сеч са съставени 165 акта. Още 108 са за липса на разрешително за транспортиране и продажба на дървата. "Потребителите също носят отговорност, ако си купят незаконно добити дърва, които обикновено се продават по-евтино. При евентулана проверка и липса на превозен билет обаче кубик дърва излиза доста солено", предупреди Саров. За да се избегне това, при покупка хората задължително да изискват документи за произход, апелира зам.-шефът на управлението.
Издадените актове са на стойност 31 000 лв. 15 на сто от парите от санкциите са събрани, съобщи зам.-началникът на управлението. "Някои от нарушителите доброволно си заплатиха наложените глоби. Тези, които не са, ги приканваме отново и ако пак откажат да платят, преписките се завеждат в прокуратурата", уточни Саров. По думите му има постановени 14 присъди на постоянни нарушители на Закона за горите. В полза на държавата пък служителите на горската служба са иззели 101 кубика дървен материал.
Общо 151 надзиратели работят във варненското управление на горите. Всеки един от тях отговаря за територия от около 1200 хектара. "Служителите ни са достатъчно", коментира Саров. Той обясни, че според законовите изисквания надзирателите трябва да отговарят за по максимум 1500 хектара, а в това отношение във варненската служба са под максимума на натовареност. В подвижната горска стража, с която разполага ведомството, пък са ангажирани 14 души, които са заловили 101 нарушители.
Източник: в. "Позвънете новини"