Въпреки това, около 300-350 деца отново ще останат извън класиранията. Община Варна не може и няма задължението да осигури на 100% желаещите за прием в градините, посочи още Базитов. По думите му, подобна тенденция няма в нито една европейска държава. Община Варна продължава да работи за задължителния прием на 5-годишните, който трябва да стане факт от есента на 2012 година. Досега са обхванати около 75% от децата в тази възраст, поясни зам.-кметът. По думите му за тази дейност от държавния бюджет през тази година са заделени 707 000 лева, които са крайно недостатъчни.
Сред съветниците, диалогът за местата в детските градини веднага придоби политически акцент. Свидетел съм какво се е правило предходните години, сега не е същото, коментира съветникът от БСП проф. Николай Джагаров. Думите му бяха в отговор на Иван Недялков от ДПС и доц. Костнатин Трошев от ГЕРБ, които защитиха тезата, че бюджетът е добър, а пълното осигуряване на места в забавачките е просто мечта, за която нищо не е направено в предходните години.
Почти 70 милиона е бюджетът за образование през следващата година, отчете администрацията. Той е почти същият като предходната година. 58 млн. лв. осигурява държавата за делегирани дейности, а останалите 11 милиона лева са общински средства, като от тях 3 милиона лева се събират от таксите за детски градини, а останалите са от други дейности.
Освен строежа на нови градини, е заложено и построяването на училището в кв. "Аспарухово". То трябва да бъде реализирано също на принципа на публично-частното партньорство. Заради съмнения, че ПЧП може да не стане факт, председателят на комисията Радослав Коев от "Отечество" поиска заемът от 10 млн. лв, който общината възнамерява да тегли за да покрие дупката в приходната част, да бъде увеличен с още 5 милиона лева, които да отидат за построяването на училището. За да стане факт, предложението трябва да бъде одобрено на сесия на местния парламент.
Източник: Dnesplus.com