© | Изложба графика и сценичен плакат на Ищван Орос ще бъде открита в Градската художествена галерия "Борис Георгиев Варна".Експозицията може да бъде разгледана от 30.06.2017г. до 20.07.2017г.
Работно време на галерията от 10 до 18:00 часа всеки ден без понеделник.
Първата среща на варненската публика с един толкова прочут и знаков съвременен визуален артист като Ищван Орос - Homo ludens в света на графиката - идва, макар и със закъснение, в най-подходящия момент. Изложбата на известния график предхожда XIX-то издание на Международното биенале на Графиката - Варна 2017г.
Той е участвал при определянето на наградите на Осмото международно триенале на сценичния плакат (София, галерия на СБХ, ул. "Шипка" № 6, от 6 до 30 ноември 2016г.)
Десет от най-известните му плакати са част от сборната колекция на международното жури, а темата на триеналето - загадки, мистерии, фантазии - лаконично обобщава неговото многостранно, магнетично и енигматично изкуство, представено в самостоятелната му графична изложба.
Ищван Орос (роден на 24 октомври 1951 в Кечкемет) е световно известен унгарски плакатист, график, графичен дизайнер, илюстратор и режисьор на анимационни филми. Завършва Унгарския университет по изкуства и дизайн при Ищван Балог и Ерньо Рубик през 1975. Започва кариера на сценограф и аниматор. От 1984 използва артистичния псевдоним OYTIΣ или Utisz (произнася се Утис; означава "никой" и е тайното име на Одисей в известната легенда за Циклопите). Междувременно се налага сред влиятелните имена в света на плаката.
Изкуството на Ищван Орос притежава достойнството да преодолява граници и да "пътува" във времето и пространството - Чикаго, Солун, Витлеем, Пенсилвания, Силкеборг, Истанбул, Торун, Хага, Музей на Ешер, Братислава, Есен, Йорверт, Мелбърн, Аржентина, Мар дел Плата, Будапеща, Кечкемет, Гьор, Бреша, Анкара, София са част от тази околосветстка география. Утис/Орос е редовен участник в международни изложби, биеналета, симпозиуми и филмови фестивали, а самостоятелните му изложби и участия в колективни проекти са неизброими. Носител е на множество награди за плакат, графика, анимация, изкуство на книгата. Също така е професор в Западния унгарски университет, съосновател на Унгарската асоциация на плаката, член на Международния алианс на графиката и на Унгарската академия на изкуствата. Творбите му, наситени с парадоксални обрати, провокативни решения, геометрични трансформации, оптически илюзии, невъзможни обекти и анаморфози са привилегия за едни от най-известните музеи и галерии.
Орос е изкушен от класическите графични техники и ги използва с вещина, а игровото начало е определящо за творчеството му, изпълнено с многозначни препратки към различки културни полета, пластове и символи.
Той осъвременява често използваната през Ренесанса техника на анаморфозата, развивайки я така, че да придаде смисъл и на изкривения образ, независимо от отражението или от гледната точка ("анаморфозис", от гръцки "повторна трансформация", е игра с перспективата за проектиране на изкривен образ, който изглежда естествено, само ако бъде погледнат от правилен ъгъл или с помощта на криви огледала). Така неговите произведения стават носители на по-сложни послания и са провокация към интелекта и чувството за хумор на зрителя.
Изложбата ще продължи до 20.07.2017г. |