Експонатите показват върху 5 изложбени рамки (80 изложбени листа) историята на Българските пощи и тяхното създаване по време на Руско-Турскта война 1877/1978 г. като Военно - полеви пощи през официалното им откриване на 01.05.1879 г. и развитието им до 1908 година до обявяването Независимостта на България.
Чрез исторически документи, телеграми и писма е показана дейността на Привременната почтова Част към Руската армия за създаването на първите Пощенски Кантори и Станции в Княжеството.
Хронологично са представени различните услуги в Княжеството, които се въвеждат с пощенски бланки и документи - като колетна служба, пощенски записи, пощенски чекове, писма за страната и чужбина с препоръка, обратна разписка или с обявена стойност, както и пощенската спестовна каса.
Особенно внимание е отделено на различните видове пощи в България: селска поща, гарова поща (т.е. ж.п. гарите като пощенски станции), подвижните пощенски писалища по влаковете и корабите, които по своята организация представляват особен принос в световната пощенска история - с акуратност, точност и бързина.
Показани са първите Български марки - "Сантимите", първите надпечатки "Типографните", както и първите марки за доплащане "Серпентините" и тяхната употреба върху пътували материали.
Многообразието от формуляри, бланки, пощенски карти с таксов знак и пликове доказват перфектната работа и богата култура на пощенския работник в България.