Галерия "Графит" със съдействието на галерия "Стефан Стоянов" и любезната подкрепа на фонд "Култура" на Община Варна и Посолството на Съединените американски щати имат удоволствието да обявят представянето на изложбата дигитална анимация "Ретрограден Меркурий: анимирани реалности".
Тя която включва международна селекция от артисти: Браян Алфред (САЩ), Карина Агилера Свирски (САЩ), Ейлин Боуви (Люксембург) и Джон Гилис (Белгия), Е-Тийм (Франциска Лампрехт и Хаджо Модерегер, Германия), Клиф Еванс (САЩ), Ян Налевка (Чехия) и Скот Гелбер (САЩ). Проектът е куриран от Уилям Хийт (САЩ) и Желка Химбеле (Република Хърватска).
Заглавието на изложбата е свързано със специфичната оптична илюзия, наречена Ретрограден Меркурий. Три или четири пъти годишно, гледана от Земята, планетата Меркурий изглежда да се движи назад в своята орбита.
В популярната астрология, Ретроградният Меркурий маркира интензивни периоди от време, в които нещата се объркват, сигнализирайки за необходимостта от размисъл и ревизия на живота ни. Това е време за преразглеждане на миналото и за предприемане на предпазливи стъпки напред. Цикълът на Меркурий е възприет, като причина за сериозни промени в курса на обществото; той ни дава шанс да израстваме като хора, да повишаваме взискателно осведомеността ни, а и вероятно да правим крачки към радикална промяна.
Присвоявайки популярни образи на културата от телевизията, киното, интернет, вестниците, таблоидите и модните списания, артистите в изложбата манипулират изходни материали с различни естетически подходи и монтаж техники, като предлагат отражения върху нашите медийно-наситени култури и несигурното ни бъдеще.
Материята на тези анимации позволява присвоеният материал да бъде изгладен, колажиран, редуциран и абстрахиран, което от своя страна кара абсурдът на съвременния живот да проличава по-ясно. Произведенията колективно резонират с вездесъщото чувство на тревога, един вид енергия, която изисква да разгледаме настоящите линии на поведение и политиките, които позволяваме да бъдат избрани за нас.
Работите се борят със сложни теми, свързани с културата на спектакъла, ексцесиите на потреблението, икономиката и властовите отношения в епоха на глобализация и взаимосвързаност, като разкриват едновременно обаянието, но и критиката на артистите към нашата култура, общество и политика.