Идеята за изготвянето на правен, финансово-икономически и социален анализ беше лансирана от съветника от ДСБ Стилиян Севастиянов. Смята се, че документът е първа стъпка към евентуалната приватизация на някои от общинските диагностично-консултативни центрове.
Пламен Начков заяви, че опити за такъв анализ са правени и в миналото, но нищо не се е случило в тази посока. По думите му местната администрация не изпълнява подобни решения на съвета.
За приватизацията на някои от общинските ДКЦ-та във Варна се говори отдавна. Идеята беше подробно обсъдена през март на разширено заседание на постоянната комисия по "Здравеопазване". Съветниците бяха единодушни, че шестте общински диагностично-консултативни центрове (ДКЦ) са прекалено много и не са конкурентни на частните медицински центрове.Тогава стана ясно, че през 2009 г. най-рентабилни са били ДКЦ-4 /в бившата Окръжна болница/, ДКЦ-1 /бившата Градска болница/ и ДКЦ-5, а с най-неефективни ДКЦ-3 във Владиславово и ДКЦ-Чайка.
На заседанието през март зам.-кметът на община Варна доц. Христо Бозов изрази позицията, че трябва да останат поне два общински диагностични центъра, на които общината може да разчита за изпълнението на заложените здравни програми. Това ще са центровете с най-добри показатели, допълни доц. Бозов.
Източник: Дарик