© Varna24.bg | 1 милион лева от бюджета на екоминистерството за следващата година ще бъдат отделени за наблюдение на качеството на морската вода и биоразнообразието в Черно море. Допълнителни средства ще има и по Оперативна програма "Околна среда", съобщава БНТ.Морската среда се подобрява, е общата констатация на специалистите. Проблеми обаче има - замърсявания от интензивния корабен трафик и от отпадни води, риболова, промените на климата. Част от решенията.
Десислава Консулова - директор на Басейнова дирекция - Варна коментира: "Прилагане на екологощадящи техники по отношение на тралирането на морското дъно, въвеждане на конкретни забрани и ограничения, зониране на Черно море."
Пак в тази посока до седмица се очаква да бъдат готови и плановете за управление на част от защитените зони по Черноморието. А за да се спре изливането на отпадни води в морето, от екомиинстерството се ангажираха през следващата година да бъдат осигурени средства за изграждането на пречиствателни съоръжения във Варвара, Ахтопол и Синеморец.
Крехкото равновесие на биоразнообразието е във фокуса на експертите. Сега на дневен ред е бялата мида. Нови мерки трябва да ограничат бракониерския улов, който по данни на Агенцията по рибарство е над 70%.
Атанаска Николова - заместник-министър на околната среда и водите заяви: "Определяне на зони, в които ще се забрани улова на бяла мида, определяне на методите, които ще бъдат позволени за този добив, периодите, в които този добив ще бъде позволен."
Един от големите замърсители на Черно море е река Дунав. Затова приоритет на българското председателство на Евросъюза ще бъде намиране на устойчиви и интегрирани решения за развитието на Дунавския и Черноморския регион. |