© | | Идеята за превръщане на Паметника на българо-съветската дружба в Център за съвременно изкуство и тази година ще си остане нереализирана. Това заяви Румен Серафимов, шеф на общинска дирекция "Култура и духовно развитие".Идеята си стои, но паметникът е публична държавна собственост, което е пречка за обособяване на артцентъра. Финансовата криза и липсата на достатъчно средства са другата причина, посочи Серафимов.
Превръщането на паметника в артцентър е заложено в общинската програма относно кандидатурата на Варна за Европейска столица на културата през 2019 г. За обособяването на помещенията в монумента в пространство за съвременно изкуство са нужни много пари, коментира шефът на общинската културна дирекция.
В края на миналата година кметът на морската столица Кирил Йорданов разкри, че има предложение за смяна на името на Паметника на българо-съветската дружба в Паметник на българо-руската дружба, а предложенито е на новия посланик на Руската федерация у нас. Паметникът е държавна собственост и е защитен с междуправителствено споразумение. От Руското консулство във Варна са се ангажирали и с изграждането на Център за съвременно изкуство, разкри още градоначалникът.
Досега не е постъпвало искане за смяна на името на паметника, разкри Константин Трошев, председател на комисия "Наименования" към местния парламент. Според него промяната в името на бетонния монумент е възможна, като това би било нормално и разумно нещо. Паметникът може да си остане, но би било хубаво помещенията там да се използват, коментира Трошев. Шефът на комисията по наименования заяви още, че при постъпване на искане за смяна на името, може да се пристъпи към разговори с областния управител за решаване на въпроса със собствеността на паметника на "Почивка".
Символът на българо-съветската дружба е най-големия паметник във Варна. Намира се на 110 метра надморска височина на могилата Турна тепе. Построеният в средата на 70-те години монумент е висок 23 и широк - 48 метра. При изграждането му са изляти 10 000 тона бетон. В мегаструктурата са вградени и 1000 тона арматурно желязо. От 1989 г. паметникът не се поддържа.
Огромната конструкция на паметника е предназначена за бомбоубежище. Според друга версия за миналото на минумента той е трябвало да се превърне в болница, при възникване на евентуална война.
През 2009г. в основата на Паметника на българо-съветската дружба бяха издигнати двете най-високи знамена в Европа. Пилоните се извисяват на 52 метра, а на тях се веят знамената на България и на Европейския съюз.
Източник: Дарик |