Във Варна класове "2 в 1" ще има в строителната гимназия, където заедно ще учат бъдещи специалисти по недвижими имоти и геодезия с английски език, и в техническата - за лазерни и медицински техници, както и за компютърни графици и графични дизайнери.
В СОУ "Хр. Ботев" във Ветрино пък ще има сборна паралелка с прием по агроекология и електронна търговия, като бизнесът е осигурил и база за практика на учениците. В ПГ по земеделие в с. Стефан Караджа заедно ще учат земеделие и механизация на горското стопанство, а в ПГ "Земя" в Провадия сборните класове ще са три, като за първи път по искане на фирми там ще се обучават и технолози за мебелното производство.
Дебютно след 7 клас в СОУ "Димчо Дебелянов" във Варна ще има прием на предприемачи, в СОУ "П. Яворов" - езикова паралелка с интензивно изучаване на немски и руски, а в аксаковското СОУ "Св. Климент Охридски" - клас за търговски представители. "Разкриването им дава шанс на децата да продължат образованието си близо до дома", коментира Генова. Нова стратегия за приоритетно подготвяне на кадри за медицината има и гимназията по химия във Варна. Там наесен ще приемат осмокласници в специалностите "техник оптик" и "изпълнител на термични процедури за балнеологията". В гимназията по туризъм пък откриват паралелка за производство на хляб и сладки с английски език.
Сметката на РИО сочи, че за вход в гимназия след 7 клас ще има конкуренция, тъй като 3722 ученици ще кандидатстват за 2400 места в 100 паралелки. Другите 52 след 8 клас ще са напълно достатъчни за завършващите 1208 деца.
Източник: Труд