© Varna24.bg | | Изискванията за осигуряване на достатъчно паркоместа към всяка нова жилищна сграда са заобикаляни от проектантите, а след това от районните архитекти във Варна са позволявали те да не се спазват. Това разкри пред "Народно дело" председателят на архитектурната комисия към Общинския съвет Владимир Тонев."Те са смятали паркоместата като площ, но не са отчитали, че е необходим и подход. Това важи и за подземните гаражи, където е възможно да има асансьор за автомобили, но пък такова съоръжение е толкова скъпо, че просто не се изгражда. Да не говорим, че размерът на едно паркомясто е колкото да събере едно полско фиатче", допълни той. Съветникът от "Нашият град" коментира какво е ставало по времето преди 2008-а, когато кметът спря правомощията на районните кметове.
"Трябва да призная, че се убедих сам в поразиите, които са извършени в някои от районите. Все пак ще предложа да се върне възможността районните архитекти да издават разрешенията за строителните обекти от пета категория", коментира Тонев. Неизясненият въпрос за правомощията на главните архитекти по райони и как като цяло да бъде организирана работата за издаване на строителни разрешения в общината подлежи на нов кръг от дебати.
Владимир Тонев заяви, че ще предложи архитектите по райони да имат право да издават разрешения за строеж на фамилни къщи, защото там изискванията са много и трудно се правят нарушения. Съветникът от "Нашият град" очаква тази седмица да се срещне с Кирил Йорданов, за да обсъди вижданията си.
Узаконяването ще се върне в районите
Другото нещо, което могат да вършат архитектите по райони според председателя на архитектурната комисия, е да придвижват преписките по узаконяване на вече изградени обекти и привеждането им в съгласие с нормативите. По думите на Владимир Тонев това е трудоемка работа, която трудно може да се върши толкова експедитивно в голямата община. Тонев каза още, че е в постоянен контакт с главния архитект на Варна Петър Йорданов и е обсъждал неведнъж с него какво трябва да е мястото на районните архитекти в структурата на общината. Алтернатива на работата им по кметствата е събирането им в нещо като архитектурно бюро, ръководено от главния архитект. Засега обаче този проект не търпи развитие. Последният опит за реабилитиране на районните архитекти беше през юни, когато стана ясно, че новото мнозинство около ГЕРБ в Общинския съвет е склонно да подкрепи такива действия.
Източник: в. "Народно дело" |