© | Варна да има акваториален устройствен план, който ще осигурява връзката море - пристанище - град. Такъв ангажимент за изработване на пилотен проект за морската столица пое Лиляна Павлова, водач на листата на ГЕРБ Варна, по време на среща с морския бранш в града. Заедно с нея бяха и кандидат-депутатите Иван Портних, Пламен Манушев, Емил Радев, Николай Апостолов, Светлозар Авджиев и др. По време на срещата, която премина при изключително голям интерес, бяха поставени много въпроси и предложения за развитие на бранша. Децентрализация в сектора, създаване на условия за развитието на морския бизнес, включително и на национален гаранционен фонд към Българската банка за развитие, който да облекчава кредитирането за корабостроене, бяха част от задачите върху които ще работят кандидат - депутатите от ГЕРБ - Варна.
Пламен Манушев припомни и едно от изпълнените обещания на ГЕРБ, поето през 2009 г., а именно намаляване на моряшките данъци от 10 на 1 % за плаващите под български флаг и при български корабособственик моряци. Тепърва ще се търсят варианти облекчението да се въведе и за плаващите под чужд флаг.
"Виждам, че за последните 20 години сте получавали много празни обещания. Ние поемаме ангажимент само за това, което можем да изпълним, заяви Лиляна Павлова. Тя изреди и някои от важните приоритети пред ГЕРБ, касаещи морската столица - довършването на магистрала "Хемус", преместване на пристанище Варна, създаване на пасажерски терминал, отваряне на територията от първо до трето кейово място и превръщането й в зона за развлечения.
"Смятам, че едно публично-частно партньорство би бил добър вариант за развитието на порта", заяви Лиляна Павлова. "Ще продължим да работим активно с браншовите организации, както винаги сме го правили, по всякакви теми", допълни тя.
Пламен Манушев напомни, че от преди 6 месеца работна група към МРРБ пише Национална стратегия по интегрирана морска политика по указание на Европейския съюз. |