В отговор на въпроси на граждани за магистрала "Хемус" Лиляна Павлова заяви, че програмата на правителството предвижда изграждането единствено на участъка от Ябланица до пътния възел за Ловеч и то само ако има пари.
"Говори се за 2 лота по 20 км, които могат да се строят чрез публично-частно партньорство. Това много напомня на неизгодната концесия за магистрала "Тракия", допълни Лиляна Павлова.
Във фокуса на разговорите бяха и предложенията на президента Росен Плевнелиев за референдум по изборните въпроси. Народните представители от ПП ГЕРБ категорично подкрепиха идеята. Те защитиха вижданията за мажоритарен елемент и преференции в избирателната система.
"Управляващите искат Изборният кодекс да остане във вида, който предложиха, защото той може да им донесе служебна победа", категорична бе Лиляна Павлова. Запитана за възможността да се въведе електронен вот, тя уточни, че той е необходим за българите в чужбина, които често живеят далеч от изборните секции, където биха могли да упражнят правото си на глас. "Приложено в границите на страната обаче електронното гласуване носи риск от манипулиране и контролиране на вота", разясни народният представител.
Кметът на варненския район "Младост" Христо Христов, който също присъства на срещата, отправи предложение за законодателна инициатива в отговор на проблема с гражданската регистрация. "Констатирали сме случаи, при които 160-170 души са регистрирани на един адрес, а законът не допуска дерегистрация", мотивира се Христов.
В коментара си пред жителите на "Младост" Лиляна Павлова не подмина и темата за политическата ситуация, както и проблемите, които назряват в икономиката на страната. "Дефицитът е едва 1,8 на сто, но този резултат е фалшив, тъй като не бяха платени 1,3 млрд. лв. за инвестиции и строителството не работи. Сивият сектор расте, а най-голяма част от неизпълнените близо 500 млн. лв. приходи в бюджета са от ДДС и акцизи. Не по-малко тревожен е фактът, че 2014-а е нулева година за еврофондовете", изтъкна Лиляна Павлова.
Тя изрази силно притеснение по повод индикативното разпределение на средствата между отделните приоритетни оси и общини. "През следващите 7 години (2014-2020) Варна би могла да получи общо 50-70 млн. евро за всичко, свързано с градско развитие и среда. Това означава, че тя и останалите големи градове трябва да спрат да работят", заключи Павлова.
Народният представител от ПП ГЕРБ организира и приемен ден за варненци. Пред нея бяха поставени редица заплетени имотни казуси, както и въпроси, свързани със закона за етажната собственост. В разговор с Лиляна Павлова граждани предложиха държавата да предвиди места за развитието на аквакултури, тъй както са набелязани терени за технологични паркове. С варненския депутат бе обсъдена и необходимостта от държавна стратегия за морското спасяване и ремонт на кораба "Перун".