© Varna24.bg | | Икономическа принуда гони голяма част от директорите на българските театри, затова те внимават спектаклите, които поставят да носят приходи. Да бъдат достатъчно доходоносни и да могат да възвърнат средствата, вложени в реализирането на постановката, че и да донесат печалба. Държавниците у нас гледат на това изкуство като на всеки друг вид дейност. Тези думи прозвучаха по време на проведената вчера пресконференция, част от „Варненско лято". „В Европа политиката към театъра не е такава. От него не се очаква да генерира приход. Там разбират, че от него не се печели. Така е в Европа и в Русия", каза по този повод режисьорът Явор Гърдев. Той е неговият колега Галин Стоев смятат, че изградената по този начин система за съществуване на театрите е на доизживяване. Но и в тази ситуация Стоев откри нещо хубаво - според него, когато се стигне дъното идва момент, в който се оттласкваш и тръгваш нагоре.Режисьорите, които се нареждат сред най-известните за момента млади имена в тази област, смятат, че по този начин на провал се обричат проектите, които представят на различен език своята идея, на провал. „Това е икономическа и пазарна принуда, която изисква създаването на определен тип представления, а други обрича на провал", каза бе Явор Гърдев. Друг проблем в родния театър е застъпването на идеята за поддържането на щатна трупа. Хората трябва да се обединяват около конкретна идея, посочи Георги Стоев.
Всъщност темата за разговора вчера бе третата година, през която се осъществява проектът „Шоукейс". Неговата цел са гастролите на театрални постановки извън границите на страната, в която са създадени. 7 са спектаклите за продан тази година. Три са чуждите, които също се борят да намерят публика в чужбина - румънска, хърватска и турска. Като цяло спектаклите са по-мобилни и лесно могат да се „пренасят" на стотици километри.
Чуждите постановки, които се представят на „Варненско лято" са с осигурен симултантен превод. Така че езикът вече не е бариера.
Източник: в. "Позвънете новини" |