Пестим 2,5 милиона с уникална система за улично осветление
Ръководството на община Варна планира да приложи уникален за България подход за модернизиране на уличното осветление, който ще пести на града по 2,5 милиона лева годишно. Системата за автоматично управление на уличното осветление вече е въведена в редица европейски градове и е доказала своята ефективност. Проектът бе представен на обществено обсъждане в началото на тази година и се очаква в близките седмици общинският съвет в морската столица да го разгледа в детайли, след което да обяви обществена поръчка за избор на изпълнител.
От 2003 г. досега Варна е инвестирала около 25 млн. лева за експлоатация и поддръжка на нови осветителни тела и нова инфраструктура - кабелна и стълбова мрежа. Като първа стъпка през 2003 г. е осъществена подмяна на старите живачни осветителни тела с нови натриеви и впоследствие този процес е продължен чрез редовна и качествена експлоатация и поддръжка. Експертите обаче отчитат, че независимо от вложените средства и постигнатите резултати значителни икономии не са реализирани. Според тях градът продължава да харчи прекалено много за улично и парково осветление, а възможностите за сериозно редуциране на разходите не са оползотворени.
Община Варна готви кардинално решение. Идеята е да бъдат подмени 6226 броя осветителни тела от различни мощности, както и 5442 стълбове с височина 7 и 9 метра. Ще бъдат сменени кабели, а новите ще бъдат поставени в тръби с обща дължина 130 000 метра. Във връзка с окабеляването се планира и изграждане на 2145 броя шахти. След извършване на строително-ремонтните дейности по подмяна на инфраструктурата ще бъдат възстановени 42 000 квадратни метра тротоари. В крайна сметка ще бъде изградена система от 27 000 осветителни тела, които ще подлежат на пълен мониторинг. Мониторингът ще бъде извършван с помощта на 617 табла за дистанционно управление чрез GPRS модеми.
При новата система повредите в електрическата мрежа ще се установяват дистанционно, което ще доведе до съкращаване на времето за отстраняването им. Общината ще снижи рязко експлоатационните си разходи по поддръжката на уличното осветление.
След въвеждането на системата в експлоатация е изчислено, че общината ще харчи с 2,5 милиона лева на година по-малко. Важен момент е, че на морската столица няма да й се наложи да направи инвестицията в новата система за автоматично управление на уличното осветление наведнъж. Системата ще бъде придобита чрез 7-годишен лизинг, като през първата година е предвиден гратисен период за погасителните вноски. Още по-интересното е, че за същия седемгодишен период според разчетите инвестицията ще бъде изплатена благодарение на икономисаните средства за ток и поддръжка на съоръженията.
Казано ясно, ако ръководството на община Варна реализира успешно плана си, след 7 години морският град ще има модерно улично осветление и обновена съпътстваща инфраструктура, без за това да е взет и един лев от джоба на данъкоплатците. Ефектът ще бъде гарантиран чрез условие в договора с бъдещия изпълнител, според което той ще се ангажира да осигури намаляване на разходите на общината за осветление и поддръжка на съоръженията с 2,5 милиона лева годишно спрямо сегашните харчове. В случай че не успее да осигури икономии в този размер, самият изпълнител ще заплати разликата до размера на лизинговите вноски, обясняват експертите. Изпълнителят поема всички разходи, рискове и отговорности, свързани с експлоатацията и поддържането на актива, включително разходите по административните задължения - данъци, такси, мита, глоби, застраховки и други. В по-общ план, чрез реализирането на проекта ще бъде повишена енергийната ефективност на Варна, както и ще бъде удължен животът на източниците на светлина. Допълнителен плюс е, че подобна система е с доказан екологичен ефект, който намалява емисиите от парниковите газове. В европейските градове, където аналогични системи за улично осветление са внедрени, е отчетен добър социален ефект, както и намаляване на пътно-транспортните произшествия през нощта - благодарение на по-добрата видимост.
Източник: в. "Стандарт"