© Varna24.bg | | Поне с пет могат да намалеят 28-те читалища във Варна през 2011 година, тъй като толкова са тези, които в момента нямат собствена база. До края на годината трябва да бъде направена пререгистрация на всички народни читалища, като сега държавата има нови изисквания към тях.Така например по думите на общинския експерт Павел Павлов всяко читалище трябва да има 150 ефективни членове. Той не се ангажира с конкретно предположение колко такива института ще прекратят съществуването си, но неговото лично мнение е, че те са далеч по-необходими за населени места, където няма никакви други културни институти.
Днес на извънредно заседание на постоянната комисия по култура към местния парламент бе разискван въпрос, свързан тъкмо с такова читалище, което няма собствена база и дори не развивало дейност, а получава държавна субсидия.
По този повод с писмо до кмета Кирил Йорданов председателят на НЧ "Иван Вазов" е поискал субсидираната половин бройка да им бъде отнета и сумата от 2 888 лв. е била дадена на НЧ "Св. Саркиз".
Оказва се обаче, че от това "противоречие със закона и нравствеността", думи от преписката, цитирани от общинския съветник Панко Анчев от БСП, е пострадал секретарят на читалището, който е трябвало да бъде освободен и оттам тръгнали "смущаващите информации".
Читалищната дейност във Варна е по-особена в сравнение с други градове в страната, коментира по време на заседанието председателят на комисията доц. д-р Константин Трошев от ГЕРБ. По думите му в града имало тенденция постоянно да се разкриват нови и нови читалища.
Съветникът Пламен Пенев пък, също от ГЕРБ, коментира, че неговият опит като юрист показва, че такива проблеми и караници сред неправителствените организации възникват винаги, когато става въпрос за незаконно разходване на средства.
Отношение по темата взе и атакистката Евгения Александрова, която каза, че държавата дава 60 млн. на читалищата, но "едни хора без ценз, без култура и професия взимат пари, без да се отчитат никъде".
Източник: Днес + |