Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Пет са защитените зони в областта по евро-директива за защита на птиците
Автор: Екип Varna24.bg 15:03 / 25.06.2010Коментари (0)1157
© Varna24.bg
Пет са защитените територии във Варненска област, определени в проектозаповедта на министъра но околната среда и водите Нона Караджова по директивата за опазване на дивите птици на Европейския съюз. Това каза   инж. Христо Димов, началник отдел "Превантивна дейност, биологично разнообразие и защитени територии" в Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите - Варна. Това са защитена зона "Батова", "Галата", "Варненско- белославско езеро", "Камчийска планина" и защитена зона "Камчия", като всички те са определени по директива за опазване на дивите птици.

Проектозаповедта е публикувана на сайта на министерството и в рамките на месец населението в селищата, които попадат на територията на защитената зона "Галата" и всеки е имал възможност аргументирано да отправи възражение или искане за нови ограничения към проектозаповедта в точката за забранителния режим. "Именно там, наред с другите ограничения, е описана и забраната за изграждане на ветрогенератори за производство на електроенергия с изключение на тези, за които има започната процедура или са съгласувани по Закона за опазване на околната среда и за тези за самостоятелно захранване на обектите", добави инж. Димов.

Ограничителна забрана за ветрогенераторни паркове е предвидена именно заради негативното им въздействие върху движението, миграцията и местообитанията на дивите птици. Проектозаповедта не предвижда забрана за строителство в защитените зони. По думите на инж. Димов всички инвестиционни намерения, които са извън рамките на ветрогенераторните паркове са възможни така, както са били и сега. По план - програми, проекти и инвестиционни предложения, които са упоменати в наредбата към Закона за биологичното разнообразие подлежат на оценка за съвместимост с целите на опазване на защитената зона.

"Така че, ако искате да си изградите вилно селище или къщичка следва да се направи оценка за съвместимост на предложението", каза още инж. Димов. В срещите с обществеността и с кметовете на населените места регионалната служба е предоставила информация и списък на всички имоти, които попадат в защитената зона на даденото населено място. В съответните общини са оставени и данни за всички имоти и всеки желаещ може да направи справка за своя имот.

За официална справка за банка или друга институция се подава писмено искане в регионалната екоинспекция и в рамките на 14 дневен срок се издава заявление дали имотът, за който се иска справка попада в защитена зона или не попада. Очаква се крайната заповед на министъра на околната среда и водите Нона Караджова да излезе след 19 август, защото в едномесечен срок се обсъждат и разглеждат подадените до 19 юни предложения за промени.

Източник: Агенция "Фокус"








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: