 © Монитор |  | Писмо в бутилка става причина за дълголетно задочно приятелство между семействата на варненския капитан и австралийския инженер. От седмица капитан Христо Христов и неговата съпруга Виолета, синовете им Андрей и Антон със снахите и дори внуците на капитанското семейство- Кристина и Даниел, са в трескава подготовка и очакване на гости от далечна Австралия. Вчера те посрещнаха във Варна своите дългогодишни приятели Франк и Валда Питман от крайбрежното градче Кеймбридж в Западна Австралия. Имаше много цветя, целувки и прегръдки, малко сълзи на радост и много усмивки, размяна на подаръци и спомени. На 30 януари 1992 г. Христо Христов, тогава старши помощник-капитан на кораба от БМФ "Йордан Лютибродски", пуснал бутилката в океана край Южна Африка. На листчето в нея написал името и адреса си във Варна, датата и координатите, на които се намирал корабът му. 21 месеца по-късно Франк Питман се натъкнал едно ранно утро на интересната находка, докато разхождал кучето си по брега на градчето си, което е в района на столицата на Западна Австралия, Пърт. Още същия ден жена му Валда написала писмо до Варна, а капитанската съпруга Виолета отговорила и сложила началото на епистоларната дружба между Христови и Питман. След 21-годишна кореспонденция семействата най-сетне се срещнаха вчера във Варна.
"Толкова много чакахме, дай да те разцелувам!", бяха първите думи към Валда, произнесени от домакинята, произведена от стария капитан в стар-пом на семейния кораб. Докато децата поднасяха огромните цветни букети на далечните гости, Виолета извади подаръка, който беше им приготвила за посрещането - по една керамична чаша с изписаното име на Варна и снимка на бутилката, която е сложила началото на тяхното приятелство. Франк веднага реши, че това ще е чашата му за бира.
Имаше и тениски с надпис "Варна" и четирите посоки на света, както и стилизиран часовник с очертанията на картата на България. Австралийците пък връчиха сертификат на българските си приятели от кмета на Пърт, Саймън Уитърс. В него е посочено, че "Този сертификат е признание за полученото послание, което сложи началото на едно голямо приятелство между град Кеймбридж, Западна Австралия, и морската столица на България - Варна". Развълнуваната от такова сърдечно посрещане Валда каза, че "Да се намери бутилка, която толкова време е пътувала в океана, е нещо вълнуващо и романтично. Не носим бутилката, защото тя е нещо много ценно за нашето семейство, за да рискуваме да я вземем на път, където може да се счупи. Затова я оставихме у дома, където имаме специален кът на България", каза още тя. Затова пък показваше с голямо удоволствие снимките на плажа, където е открито писмото в бутилка, изрезки от местната преса, в която е описана българо-австралийската им дружба, писмата, които са си разменяли през годините.
Капитанът пуснал 60 листчета с адреса си в морето
"Пуснах близо 60 писма в бутилки. Качих се на борда през 1991 г. Правихме дълъг ремонт в Сингапур, после поехме за Бразилия да товарим стомана пак за Сингапур. Оказа се, че и след ремонта автопилотът на кораба не работи, затова давах дълги вахтени дежурства. И докато пътувахме 29 дни към Южна Америка и 31 дни обратно, сред безкрайната шир на океана ми хрумна да убия скуката и да пусна писмата. Ползвах парчета от стари корабни карти с името на кораба, флага, домашния си адрес във Варна и хобито си - събирането на картички и изгледи ", спомня си днес кап. Христов. От 2007 година той е пенсионер, след 34-годишна служба в БМФ. "Австралийците имат две дъщери и 4 внучета. Ние имаме две момчета и две внучета. Споделяме си радости и неволи, познаваме се отлично. Знаем за женитбите на децата си, кръщенетата на внуците, за семейните празници, за забележителностите и традициите на своите две страни. Покрай дружбата ни те научиха много за нашата страна. Валда даже е обзавела кът "България" в дома им. Събира всичко, което е прочела за страната ни. През 1994 г. ми прати вестник със снимката на Йордан Лечков след триумфалния му гол в мача срещу Германия на Световното и бележка, че и в Пърт ни подкрепят", разказва дейната домакиня Виолета. В отговор тя пък сътворила в техния дом кът "Австралия". Франк е инженер, а Валда - преподавател по музика, а след пенсионирането си става доброволец в полагането на грижи за животните в тамошния зоопарк.
Източник: в. "Монитор" |