Според него обаче се смесват две неща: планът за управление на "Комплекс Калиакра" и забранителната заповед на министъра на околната среда и водите Нено Димов. Хората в голяма степен бяха подведени, че тази заповед налага автоматично тези забрани и ограничения, коментира Манушев. Заповедта на министъра касае последствие на осъдително решение на Европейския съд за нарушение на европейското законодателство, като той е реагирал така, за да може да минимализира щетите, обясни депутатът.
"Конкретният район за Североизточна България "Калиакра" има три основни неща: земеделие, туризъм и рибарство. Налагането на ограничения, особено по отношение на туризма, е от изключително значение за хората, тъй като поминъкът, който те имат, не е толкова голям. Причината за това е че и земеделието стана изключително механизирано - с малко работна ръка се гледат огромни площи. Случаят е отдавна - още от 2002, 2004, 2007 година е разписана "Натура 2000" и всичко това се е трупало през годините. Смятам, че е трябвало хората да бъдат информирани точно за какво става въпрос", каза Пламен Манушев.
Според него е прекалено 34% от територията на страната да бъде включена в "Натура 2000", която налага често ограничения.