"След събитията в Украйна Черноморският регион се превърна в зона на глобално противоборство. В отношенията, основани на сътрудничество и разбирателство, които изграждахме през последните десетилетия, сега липсва доверие. Надявам се да се намери изход от тази ситуация", коментира варненският народен представител от ПП ГЕРБ Пламен Манушев, който е зам.-председател на парламентарната комисия по външна политика, член на делегацията в Парламентарната асамблея на НАТО и на групата за приятелство България - Украйна.
Предизвикателствата пред външната политика на страната ни бяха сред темите в разговора на депутата и вицеадмирал о.р. с членове и симпатизанти на ПП ГЕРБ във варненския район "Младост". Срещата се проведе по инициатива на районния ръководител на партията д-р Лидия Маринова.
Акцент в дискусията бяха и взаимоотношенията на България със съседните държави. Манушев отчете известен напредък в преговорите за подписване на договор за добросъседство с Македония и изтъкна, че събитията в Гърция крият риск не само за ситуацията на Балканите, а в целия Европейски съюз. "Експертите са категорични, че за банковата ни система обаче няма опасност", увери народният представител. Той подчерта, че противодействието на терористичните заплахи изисква единните усилия на Русия, Америка и ЕС. "Това е начинът светът да се противопостави на раковото образувание Ислямска държава", убеден е Пламен Манушев.
Той посочи още, че за постигането на добра координация и взаимодействие между службите у нас ГЕРБ предлага важни законови промени. "Става въпрос за изменения в 4 закона - за военното разузнаване, за Държавна агенция "Разузнаване" и цивилното разузнаване, за Националната служба за охрана и общият устройствен закон, който урежда взаимоотношенията между спецслужбите. Тези промени са от ключово значение в сферата на сигурността, особено при терористични заплахи", заяви Пламен Манушев.
Като член на комисията по отбрана в Народното събрание той информира, че Министерството на отбраната работи усилено да се приеме Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили на Република България 2020 и след това да се изготви план за модернизация на въоръжените сили, в който конкретно да се запишат какви нови самолети, кораби, системи за пехотата и др. са необходими на страната ни.
По повод стартиралото националното
военноморско учение с международно участие "Бриз 2015" Пламен Манушев коментира, че събитието е важно както за подобряване оперативната съвместимост и взаимодействието при евентуални кризи, така и за сертифицирането на кораби на Военноморските сили на България, съгласно методиката за оценка на НАТО.