© Varna24.bg | | Това лято хит за варненци и туристи е плажът в кв. "Аспарухово". Огромната плажна ивица изключва събирането на тен, при което петите ви опират в главата на съседа. Няма и деца, които пищят и се замерят с пясък, който попада директно на хавлията ви. Брегът е без камъни, морето плавно става дълбоко, така че децата могат да се плацикат на воля, докато татковците удрят белот, а майките им събират тен по монокини.В дузината плажни капанчета с кебапчета на народни цени собствениците привличат клиенти с музика според предпочитанията на шефа. Стилът е разнообразен и задоволява вкуса на различните фенове, като се започне от чалгата и се стигне до рока. Сред плажните атракции са и шумни ромски компании от махала "Розова долина", които се къпят с дрехите. С тях идват, с тях се топят в морето и после пак с тях си тръгват, след като изсъхнат от слънцето. Плажът две в едно - сиреч къпане и пране, не прави приятно впечатление, но пък ивицата е толкова дълга, че има място и за плажуващите от "Розова долина", и дори за половин Североизточна България, ако се съди по регистрационните номера на колите, които се изсипват през уикендите. Някои от компаниите преспиват в душните автомобили, а вечер върху одеяла се разпъват софри директно на плажа с храна, донесена от вкъщи.
Другият "хитов" плаж и това лято си остава "Рапонги". Плажът получи името си, след като заведението заработи. Първо се появиха изкуствените палми, които поникнаха за една вечер на самия плаж. Кич или не, но хвърляха сянка на плажуващите. А на този пясък лежи и събира тен по традиция градската снобария. Местенцето е удобен подиум да се покаже нов моден бански, нова тату от гърба или дори на някое по-интимно място от провинциални випове, за които плажът "Рапонги" е индулгенция за показност.
Бермудски триъгълник пък дебне в морето на Свети Константин пишман плувци и това лято. В края на миналия сезон за няколко дни водата взе три жертви, все чуждестранни туристи, за които варненци обичат да казват, че морето им е до колене. Крайно време е като на магистралите и в морето да има табели "Опасен участък", казват варненци, които от години предпочитат плажовете в най-стария курорт Свети Константин. Като изключим някои кътчета с ново строителство, тук все още диша романтиката на късния социализъм из алеите и дори в някои ресторантчета.
Ако се намерят пари и за такива табели, плажът пред корабчето-ресторант "Сириус" задължително трябва да се маркира като опасен, защото стана лобно място за трима руснаци миналото лято. Е, в табелите няма как да се запише простото правило: на пълен стомах и на няколко водки не се плува в морето, дори и когато няма помен от вълнички. Плажът на дома на учените пък пустее и е покрит с водорасли. Култовият някога плаж , на който в предни лета не можеше хавлия да разпънеш, в почивните дни е пуст. Бегъл поглед подсказва истинската причина. Няма стопанин няма чадъри. Някой е врътнал кранчето на душовете с топла минерална вода
И ако това не е чак такъв проблем, липсата на стопанин е особено дразнеща заради мръсотията на пясъка, не толкова заради липсата на спасители. Няма кой да почисти нито фасовете, нито ланските костилки, забити в пясъка, нито изхвърлените от морето пластмасови бутилки от бира и минерална вода. Липсват и кошчета за боклук, ако съвестен гражданин реши да не цапа местенцето, на което утре пак ще опъне хавлия. За да влезеш в морето, се иска истински героизъм, защото пясъкът е отделен от водата от половин метър зелени водорасли. Ако сред рояците летящи гадинки все пак успееш да прегазиш вонящите камари от разлагащи се зелени водорасли, следващото изпитание са дузините камъни във водата. По примера на гърците на този плаж трябва да се влиза в морето с гуменки, каквито обаче все още плажната индустрия в България, логистично поддържана от далечен Китай, не е имала време да поръча, произведе и докара по чаршиите на плажните алеи във Варна. Вярно е, че гърците ги ползват срещу морските таралежи, но предпазните гуменки ще вършат работа и на някои български плажове, осеяни от камънаци заради бума на строителство на буни отпреди 25-30 години.
Източник: в. "Монитор" |