Ако всичко върви по план, проектът за модернизация на главните пешеходни зони на Варна трябва да започне най-късно в средата на май и да продължи около 400 дни, каза пред Дарик заместник-кметът на Варна арх. Димитър Николов. При евентуално обжалване на обществената поръчка за избор на изпълнител има вариант да се премине към предварително изпълнение независимо от обжалването.
По всичко личи, че в разгара на летния сезон прахулякът и шумът ще тормозят и жителите, и гостите на града. Строителните работници най-вероятно ще се появят първо в района около Дупката, където положението години наред е най-зле. Добрата новина за варненци е, че познатите им плочки отиват в историята и на тяхно място ще се появят павета, които според специалистите щели да ни надживеят.
"Ще бъдат поставени клинкерни и гранитни павета с дебелина 5 см. Те няма да бъдат редени върху стоманобетонова плоча, както е в момента, а върху пясъчна основа, което е по-лесно при евентуални ремонти. При самата настилка пък трошене няма", обясни арх. Николов.
Проектантите от обединение "Одесос 2012", изготвили проекта, обясниха пред Дарик, че са поставили много високи изисквания за качеството на материалите. Ако паветата са произведени от някоя от водещите европейски фирми в тази област и отговарят на всички заложени характеристики, дълги години няма да създават главоболия на градската управа и на варненци. Настилката няма да е хлъзгава и няма да замръзва през зимата, увери арх. Александър Минчев от проектантския екип.
"Паветата ще бъдат произведени от естествени материали, което предполага те да бъдат дълговечни. Разбира се, от значение са също поддръжката и условията на експлоатация. Надяваме се при правилна поддръжка да имаме поне 20-30 години една стабилна настилка, която да не е податлива на износване, чупене", каза арх. Минчев.
За реконструкцията на пространството от Козирката до Севастопол ще бъдат отпуснати 5 млн. лева по европрограми. С тези пари предстои да бъдат обособени няколко площада. Първият от тях, носещ името "Духовност", ще се оформи в градинката зад Окръжния съд и ще носи информация за всички храмове на територията на Варненската и Великопреславска митрополия. За видни личности, свързани с историята на града, ще се разказва на площад "Независимост", в пръстена около Шандравана. Имената на бележитите варненци ще бъдат вписани в борда на фонтана.
Самият шадраван ще бъде музикален, с "пеещи" и "танцуващи" струи вода, какъвто има в Дубай, пред известния небостъргач Бурж Халифа. Варненският ще бъде с много по-малки размери, но също ще бъде богато осветен и ще рекламира спектаклите в Операта.
Следващият площад "Варна" ще е пред бившия магазин "Валентина", където ще има ориентири за забележителностите в града. Пространството на пресечката на бул. "Княз Борис I" с улица "Воден" ще се казва площад "България". В настилката ще бъдат вплетени имената и гербовете на всички областни центрове у нас и разстоянието до тях от Варна. На информационно табло на площада ще бъдат посочени 100-те туристически обекта в страната.
"По протежение на пешеходната зона ще има между 6 и 8 електронни информационни табла, които ще бъдат разположени на тези ключови площади. Планираме да засадим нови дървесни видове, да обособим места за сядане, да оформим допълнителни цветарници под формата на кораб", каза още арх. Минчев.
За реконструкцията на пешеходната зона освен предвидените 5 млн. лв. Община Варна може да получи допълнителни до 4 млн. лв., обяви зам.-кметът Димитър Николов. Ако финансирането бъде отпуснато, ще бъдат реконструирани още няколко зони, сред които "Севастопол", пространството от общината до входа на Морската градина и др.