"В условията на едно бедствие, продължаващо 7-8 дни, както е показала практиката във Варна, хората могат за това време, работейки по 8-10 часа, да получат по 500 лева заплата", каза кметът.
По какъв начин администрацията е стигнала до тази сума обаче градоначалникът не поясни. Проста сметка показва, че сумата, която доброволец би получил, работейки 10 часа в продължение на 8 дни срещу 2,80 лв на час, няма как да надхвърли 250 лв.
"Имаме подписани договори с 66 души за доброволните отряди", съобщи още кметът. 55 от тях вече са регистрирани, а останалите 15 души чакат удостоверенията си от Министерството на извънредните ситуации. 5 от доброволците са жени. Общата квота за Варна е 110 души. Преди да станат доброволци, кадрите преминават специално обучение, което засега се е провело само за някои от тях. Спасителите ще работят на повикване, а отрядите ще се събират със заповед на кмета. По време на извънредните ситуации доброволците ще бъдат в неплатен отпуск от постоянната им работа, но ще им се признава за трудов стаж. За отрядите ресорното министерство ще осигури и подходящо облекло и оборудване.
До момента в район "Одесос" има 8 доброволци. В "Приморски" разполагат с 9, в "Младост" с 10, а във "Владислав Варненчик" с 4. Средно квотите за районните кметства са 12 бройки. За община Варна е предвиден екип от 25 души, но са попълнени само 17 от бройките. Кметът допълни, че за всяко от петте варненски кметства са предвидени по петима доброволци. "Събирането на доброволните отряди и определянето на квотите е нормативно определено от министерството", каза още Йорданов.
Източник: в. "Позвънете новини"