По стъпките на гения на българската медицина в Нощта на учените във Варна

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
14:20 / 29.09.2014
1055
Дъждът и студеното време не уплашиха студенти, ученици и граждани на Варна, които решиха да прекарат петъчната вечер в Музея по история на медицината, за да се запознаят в Нощта на учените с невероятната история на изключителния български учен, лекар, общественик, експериментатор и модернизатор - проф. д-р Параскев Стоянов, патрон на МУ-Варна.

От 19 до 20 ч. организаторите от Медицински университет - Варна предложиха на посетителите на Музея по история на медицината (в чиято сграда преди близо 130 години била открита първата гражданска болница в страната) да се пренесат назад във времето, в годините след Освобождението в България и във Варна. Студенти по медицина, дентална медицина и фармация влязоха в ролята на екскурзоводи, представяйки лекарския кабинет от времето на годините след Освобождението. След това разказаха най-невероятните и неподозирани неща за видния българин, говорил 11 езика и положил основите на хирургичната школа в България. Най-любопитните имаха възможността да посетят и зъболекарския кабинет от онези години и да завършат престоя в миналото в аптеката от преди едно столетие.

Малцина бяха тези, които знаеха, че проф. Стоянов е първият у нас, който правел рентгенови снимки, че изнася първата лекция по медицина в България и въвежда обучението по анатомия във варненските гимназии. Той е първият българин, изкачил висок алпийски връх. Той е един от създателите на варненския аквариум. Проф. Стоянов е първият в България, който отваря дискусия по въпроса за нетрадиционна енергетика и използването на сметта като източник на енергия. В световен мащаб той е признат като един от създателите на таласотерапията (морелечение) и хелиотерапията (лечение със слънце) - през 1905 г. разкрива единствения на Балканския полуостров Детски морски санаториум. Като директор на Марийнската болница (сегашната Окръжна болница "Св. Анна" във Варна) в годините, когато в лекарските кабинети е нямало ток и течаща вода, той въвел централно парно отопление, изградил механична пералня, оборудвал модерна операционна с нов инструментариум с течаща топла вода.

Тези и още много други неподозирани факти за първия лекар в България, направил сложна операция на наранено сърце, имаха възможността да научат посетителите на Музея по история на медицината по време на музикално-артистичната програма "Ученият-творец - в музика и проза". В нея се включиха много студенти и преподаватели от МУ-Варна, за да покажат скритата и забавна страна на учените и че науката е това, което учените правят през свободното си време. Проф. Христина Групчева откри вечерта от името на академичното ръководство на МУ-Варна. Проф. Тодорка Костадинова, ръководител на проекта K-TRIO 2, по който се осъществява Европейската нощ на учените, представи проекта и екипа, осъществил идеята. Викторина с въпроси от наученото за П. Стоянов, поезия, музикални изпълнения на студенти и преподаватели изпълниха петъчната вечер.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Коледа е! Честито Рождество Христово!
Честито Рождество Христово!
Кметът на Варна с обръщение за Коледа
Коледни коли фучат по варненските улици
Жълти кодове за утре във Варна, ще има усложнения
Опасно време: Жълт код за силен вятър, валежи от дъжд и сняг във ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).