Няколко обаче са ключовите, които биха променили облика на града. Кризата принуди инвеститорите да забавят изграждането им.
Безспорно най-мащабният е Varna One, който е разположен на парцел от 74 дка. Концепцията предвижда на терена да бъдат изградени жилищни, офисни и търговски сгради с обща разгъната застроена площ около 250 хил. кв. м, без подземните нива. Строителството му трябваше да започне през 2009 г., но инвеститорите от B.S.R. Europe BV и Edmond de Rothschild Private Equity Management стигнаха само до разчистване на терена, върху който беше бившият завод ВАМО.
С проект с подобно име се зае и "Епъл гардън" АД, дъщерна компания на"Адамант капитал". Тя планираше да построи, също през 2009 г., комплекса "1 Варна", разположен в квартал "Възраждане", срещу магазин "Кауфланд". Комплексът трябва да съдържа жилищни, офис и търговски площи. Все още няма реално строителство.
Без конкретни действия до момента е и начинанието на Феста Холдинг "Феста тауър". През 2008 г. в кв. "Младост" трябваше да започне строителството на сградата с разгъната застроена площ между 30 и 34 хил. кв. м. Предвидено е тя да включва едно сутеренно ниво и две високи кули с по 18-20 етажа. По проект сутеренната част ще бъде отделена за медицинско и SPA обслужване, търговска и офисна част. Там ще бъде разположен и нов вътрешен басейн.
Построен, но непуснат в експлоатация е комплексът Orchid Gardens на инвестиционната компания Orchid Developments Group Limited. Още през миналата година строителните дейности там приключиха. Комплексът е на 16 етажа със 107 апартамента, 88 офиса и 48 търговски единици. От сайта на проекта е видно, че по-голяма част от апартаментите са свободни.
В сферата на намеренията е и обявената за най-високата сграда в страната - небостъргачът "Варна скай". По проект кулите на билдинга ще се извисяват на 120 м. Варненският бизнесмен Красимир Узунов, който е инвеститор в мащабното начинание, заяви, че го замразява за срок от 5 г. По негови думи проектът ще бъде реализиран, но моментното състояние на имотния пазар прави безсмислено строителството.
Източник: в. "Труд"