Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Половината от спасените от удавяне от екипите на ДКЦ I “Св. Клементина” са деца до 18 години
Автор: Екип Varna24.bg 11:09 / 23.09.2009Коментари (0)1498
© Varna24.bg
За четвърта поредна година ДКЦ I "Света Клементина" с управител д-р Иван Иванов пое медицинското обслужване на всички охраняеми плажове в курортите и Варна. Новото бе, че за първи път през 2009 г. бяха подписани договори с концесионерите на Златни пясъци, а в курорта "Св. Константин" бяха разкрити нови пет пункта. Така 8 лекари, 4 -ма фелдшери и на смени 15 медицински сестри, както и три линейки и една резервна, обслужваха общо 20 плажа в курортите и Варненския бряг до кв. "Аспарухово" включително. По инициатива на д-р Иван Иванов на всички 20 плажа бяха осигурени 20 мобилни телефона, с които екипите да говорят безплатно помежду си и да могат да реагират светкавично при възникнал инцидент. 60 % от медиците бяха от ДКЦ I "Света Клементина", а 40 % бяха външни специалисти от други здравни заведения. За първа година всички екипи работеха след полагането на изпит за оказване на спешна помощ при водни инциденти, за което през април бе проведен обучителен курс в лечебното заведение и участниците получиха специален сертификат от Медицинския университет.

Общо може да се каже, че тази година в сравнение с предишните сезони има увеличение на инцидентите, но това се дължи на увеличения брой обслужвани плажове и повечето разкрити медицински пунктове. Най-много работа са имали екипите по варненските плажове, както през другите години. Статистиката за 2009 г. сочи, че тук са регистрирани 46 водни инцидента, за щастие всички с добър изход. Спасени са 55 граждани от България и чуждестранни туристи, като са регистрирани и осем масови давения. По степени са както следва: първа и втора - 50 души, трета степен са 4 -има, насочени и транспортирани към съответните интензивни отделения. Четвърта степен - клинична смърт, е спасено едно дете на 10 години, преведено в ДОРИЛ на МБАЛ "Св. Марина". Най-възрастният спасен варненец е Георги Д. На 80 години. Масовите давения са 5 броя с по двама души и три инцидента с по трима. Тази година процентното съотношение на върненци спрямо други градове е 3 към 1. В неохраняеми зони на Варна са спасени едно дете на 10 години, една българка на 54 години, двама полски граждани на 18 и 19 години и един англичанин, съобщи д-р Иван Иванов. Само на 5 август след работно време са спасени мъж и дете, а на 6 август са спасени 56-годишен мъж на Кабакум и общо четири деца на варненските плажове. Най-голямото постижение бе на 16 август, когато при червен флаг на Централния и Южния плаж във Варна бяха спасени от удавяне 11 души, от които две деца на 14 години и две жени на 57 години като най-млади и най-възрастни пострадали.
Немалко инциденти имаше и в курортите. На Златни пясъци са спасени от удавяне над 40 души, сред които имаше и 11 годишно момче, ударено от джет, 52 годишна датчанка с тежка степен на удавяне, откарана в кома в реанимацията на МБАЛ "Св. Марина", 50-годишен мъж от София втора-трета степен, оправен на място. Тук станаха и двата най-тежки инцидента, когато при червен флаг, бурно море и силно мъртво вълнение се удавиха украинец и румънец, като никой не ги е видял кога са влезли в морето, въпреки забраната. След инцидента са видяли безжизнени тела във водата и въпреки това медицинските екипи са им приложили всички реанимационни мероприятия с цел да върнат жизнените функции и в последствие са констатирали леталния край. Пет са масовите давения - 4 случая с двама души и един с трима души. Оказана е медицинска помощ на 28 плажуващи с различни заболявания, които не са се нуждаели от хоспитализация в болница, а инцидентите са овладяни на място.

В курорта "Св. Константин и Елена" са регистрирани 35 водни инцидента и 25 неводни. След работно време в 19,30 часа на Военно-почивния дом спасител е вадил двама пияни българи, които са се давели при много бурно море, като след това се наложило да се окаже помощ и на спасителя. Въпреки предупрежденията следващият ден на същото място са спасили двама пияни руски туристи. Немалко са инцидентите и с малки деца, които в повечето случаи са били без родителите си, а една 33 - годишна рускиня се е давила с двегодишната си дъщеря. Масовите давения в този курорт са три.

Или общо на всички медицински пунктове по плажовете екипите на ДКЦ I "Света Клементина" са спасили с реанимационни мероприятия на място 121 давещи се плажуващи, а в 118 случая е дадена първа помощ при различни неводни инциденти. Отново тревожната статистика по възраст показва, че 50,8 % от инцидентите са станали с деца до 18 години, като тези до 14-години обикновено са били без придружител. Оказаната медицинска помощ при здравословни проблеми на плажа е прилаганата главно при колабиране, хипертонични кризи, алергични реакции, травми и счупвания на крайници, опарване от медузи и други. Най-често помощ с медикаменти и системи е оказвана директно на плажа, като пристъпите са овладявани навреме и в повечето случаи не се е налагало превеждане в болнично заведение.

Натрупаният вече четиригодишен опит на екипите от здравното заведение показва, че е дошло време да се инициира законодателна инициатива, която да регламентира поведението на плажа и оторизирани органи да налагат глоби на нарушителите, които не се съобразяват с указанията на спасители и медицински екипи. Още повече, че такава е практиката в повечето европейски страни и САЩ, коментира д-р Иван Иванов.

Д-р Иван Иванов изказа своята благодарност към всички работещи през сезона медицински екипи на ДКЦ I "Света Клементина", както и на колегите от Центъра за спешна медицинска помощ. Не трябва да се забравя и приноса на концесионерите, които създадоха оптимални условия за екипите с ремонтирането на кабинетите по плажовете и осигуряването на достъп до плажните ивици, въпреки натоварения автомобилен трафик. Особено внимание и добри думи заслужават и работещите през сезона спасители, с които са били в отлична колаборация и със съвместни усилия са спасили стотици варненци и гости на морската столица. Д-р Иванов е и радостен, че ДКЦ I "Света Клементина" създаде отлични традиции като водещ фактор в медицинското обслужване на плажовете и се надява добрите взаимоотношения с колеги и партньори да продължават и през следващия сезон.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Световна черна хроника
Висша лига на Англия сезон 2024/25
Грипна епидемия обхвана страната
Бюджет 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: