Общо може да се каже, че тази година в сравнение с предишните сезони има увеличение на инцидентите, но това се дължи на увеличения брой обслужвани плажове и повечето разкрити медицински пунктове. Най-много работа са имали екипите по варненските плажове, както през другите години. Статистиката за 2009 г. сочи, че тук са регистрирани 46 водни инцидента, за щастие всички с добър изход. Спасени са 55 граждани от България и чуждестранни туристи, като са регистрирани и осем масови давения. По степени са както следва: първа и втора - 50 души, трета степен са 4 -има, насочени и транспортирани към съответните интензивни отделения. Четвърта степен - клинична смърт, е спасено едно дете на 10 години, преведено в ДОРИЛ на МБАЛ "Св. Марина". Най-възрастният спасен варненец е Георги Д. На 80 години. Масовите давения са 5 броя с по двама души и три инцидента с по трима. Тази година процентното съотношение на върненци спрямо други градове е 3 към 1. В неохраняеми зони на Варна са спасени едно дете на 10 години, една българка на 54 години, двама полски граждани на 18 и 19 години и един англичанин, съобщи д-р Иван Иванов. Само на 5 август след работно време са спасени мъж и дете, а на 6 август са спасени 56-годишен мъж на Кабакум и общо четири деца на варненските плажове. Най-голямото постижение бе на 16 август, когато при червен флаг на Централния и Южния плаж във Варна бяха спасени от удавяне 11 души, от които две деца на 14 години и две жени на 57 години като най-млади и най-възрастни пострадали.
Немалко инциденти имаше и в курортите. На Златни пясъци са спасени от удавяне над 40 души, сред които имаше и 11 годишно момче, ударено от джет, 52 годишна датчанка с тежка степен на удавяне, откарана в кома в реанимацията на МБАЛ "Св. Марина", 50-годишен мъж от София втора-трета степен, оправен на място. Тук станаха и двата най-тежки инцидента, когато при червен флаг, бурно море и силно мъртво вълнение се удавиха украинец и румънец, като никой не ги е видял кога са влезли в морето, въпреки забраната. След инцидента са видяли безжизнени тела във водата и въпреки това медицинските екипи са им приложили всички реанимационни мероприятия с цел да върнат жизнените функции и в последствие са констатирали леталния край. Пет са масовите давения - 4 случая с двама души и един с трима души. Оказана е медицинска помощ на 28 плажуващи с различни заболявания, които не са се нуждаели от хоспитализация в болница, а инцидентите са овладяни на място.
В курорта "Св. Константин и Елена" са регистрирани 35 водни инцидента и 25 неводни. След работно време в 19,30 часа на Военно-почивния дом спасител е вадил двама пияни българи, които са се давели при много бурно море, като след това се наложило да се окаже помощ и на спасителя. Въпреки предупрежденията следващият ден на същото място са спасили двама пияни руски туристи. Немалко са инцидентите и с малки деца, които в повечето случаи са били без родителите си, а една 33 - годишна рускиня се е давила с двегодишната си дъщеря. Масовите давения в този курорт са три.
Или общо на всички медицински пунктове по плажовете екипите на ДКЦ I "Света Клементина" са спасили с реанимационни мероприятия на място 121 давещи се плажуващи, а в 118 случая е дадена първа помощ при различни неводни инциденти. Отново тревожната статистика по възраст показва, че 50,8 % от инцидентите са станали с деца до 18 години, като тези до 14-години обикновено са били без придружител. Оказаната медицинска помощ при здравословни проблеми на плажа е прилаганата главно при колабиране, хипертонични кризи, алергични реакции, травми и счупвания на крайници, опарване от медузи и други. Най-често помощ с медикаменти и системи е оказвана директно на плажа, като пристъпите са овладявани навреме и в повечето случаи не се е налагало превеждане в болнично заведение.
Натрупаният вече четиригодишен опит на екипите от здравното заведение показва, че е дошло време да се инициира законодателна инициатива, която да регламентира поведението на плажа и оторизирани органи да налагат глоби на нарушителите, които не се съобразяват с указанията на спасители и медицински екипи. Още повече, че такава е практиката в повечето европейски страни и САЩ, коментира д-р Иван Иванов.
Д-р Иван Иванов изказа своята благодарност към всички работещи през сезона медицински екипи на ДКЦ I "Света Клементина", както и на колегите от Центъра за спешна медицинска помощ. Не трябва да се забравя и приноса на концесионерите, които създадоха оптимални условия за екипите с ремонтирането на кабинетите по плажовете и осигуряването на достъп до плажните ивици, въпреки натоварения автомобилен трафик. Особено внимание и добри думи заслужават и работещите през сезона спасители, с които са били в отлична колаборация и със съвместни усилия са спасили стотици варненци и гости на морската столица. Д-р Иванов е и радостен, че ДКЦ I "Света Клементина" създаде отлични традиции като водещ фактор в медицинското обслужване на плажовете и се надява добрите взаимоотношения с колеги и партньори да продължават и през следващия сезон.