Броят на училищата изглежда изненадващо голям, особено на фона на уверенията, дошли от общината, че буквално във всяко варненско училище през лятото е правен някакъв ремонт. "Тези ремонти, правени през лятото, са планови. Сега става въпрос за проблеми, появили се след първите сериозни дъждове, но и не само", коментира шефката на просветната дирекция в общината Лилия Христова.
Въпреки че лично контролира хода на летните ремонти, Христова сама не може да си обясни защо директорите не са поискали ремонтите да бъдат извършени по-рано. Общината като цяло и има друг съществен проблем и това е недостигът на средства в бюджета й. Именно по тази причина работна група ще обходи училищата, за да провели дали някъде стойността на необходимите ремонти не е неправомерно завишена.
На практика тези проверки ще установят кое трябва да се ремонтира спешно, а всички останали разходи ще останат за следващия бюджет. За това намекна и Лилия Христова. "Ако някъде от тавана капе върху чин, естествено, ще извършим ремонт", коментира общинската образователна шефка. По-сериозни ремонти в този момент обаче няма как да се правят не само заради липсата на пари, но и защото те могат да нарушат учебния процес.
На фона на почти скандалната ситуация с появилата се сякаш изневиделица нужда на нови ремонти, нито директорът на просветната Лилия Христова, нито самия кмет Иван Портних пожелаха да кажат точно кои са протеклите след дъждовете училища. Те отклониха въпросите с оправдания, че проверките не са приключили или че в момента не разполагат с точния им списък. Не е сигурен и точният брой на учебните сгради, които се оказват негодни да подслонят възпитаниците си в нормални условия, което пък е в остро несъответствие с декларациите само преди месец, че учебната година във Варна започва нормално.
Източник: в. "Народно дело"