"Вярвам, че благородните инициативи на "Българска памет" ще продължат да се утвърждават и развиват, като привличат все повече участници", заяви Иван Портних и допълни, че Варна е пример за това как принципът на европейската солидарност може да даде шанс за развитие.
"В момента реализираме проекти за над 250 млн. лв., които не биха могли да станат факт, ако разчитахме само на общинския бюджет", заяви той.
Иван Портних разказа пред участниците в семинара и за двете големи каузи на Варна - да спечели призовете младежка столица на Европа през 2017 г. и културна през 2019 г.
"Вие сте нашите посланици по света, вярваме във вас, защото бъдещето е на младите хора", каза още той.
"Поздравявам ви, че успяхте да наложите тези семинари като традиция с мултиплициращ ефект - и от гледна точка на участниците, и на инвестициите, които правите във всеки младеж. Инвестиция в едни изключително умни, образовани и обичащи страната си млади хора", заяви Моника Панайотова, евродепутат, която също участва във форума. Тя допълни, че е крайно време подобни инициативи да бъдат превърнати в държавна политика.
Програмата на семинара продължава до 5-ти април със срещи с Моника Панайотова, дискусии с журналистите Добрина Чешмеджиева, Георги Тошев и Андрей Захариев, лекции със специален акцент върху българското културно-историческо наследство
Фондация "Българска памет" е учредена в обществена полза през 2007 г. с цел осъществяване на съвременната идея за национална идентичност в перспективата на европейската принадлежност на България. В рамките на проекта "Силна национална идентичност - силна европейска идентичност" от есента на 2007 г. фондация "Българска памет" организира ежегодни конкурси за есе, посветени на големите исторически годишнини на България. Конкурсите са провеждани в повече от 100 училища ,у нас, в Украйна, Молдова, Сърбия и Македония. От 2007 до 2013 г. в семинарите, провеждани край Варна, са се включили над 3000 младежи.