ИНФОРМАЦИЯ ЗА ДОБРОВОЛЧЕСКАТА ИНИЦИАТИВА:
Варненските кестени са в голяма опасност и с всяка изминала година се разболяват все повече. Всички от няколко години можем да видим как кестеновите дървета по централните варненски улици пожълтяват още в средата на лятото и листата им окапват много преди да дойде есента. Причината за това е един опасен вредител, наречен листоминиращ молец. Вредата, причинявана от гъсеничките на молеца, освен неприятното преждевременно окапване на листата се изразява в потискане на нормалната фотосинтеза на листата, съответно върху жизнеността на дърветата, до тяхното отслабване, правейки ги чувствителни на суша и студ, както и на заболявания.
За първи път листоминиращия молец е установен по дървета в Македония през 1970 г., там също са засегнати декоративни конски кестени, след това в Сърбия през 1987 г. и Австрия през 1989 г., откъдето се разпространява в повечето страни в Европа. Бързото разпръсване на молеца в Европа се дължи главно на транспорта. Автомобили, камиони, влакове и други превозни средства могат да носят възрастни и зимуващи какавиди в мъртви листа.
Доскоро специалистите смятаха, че ненаситното насекомо, няма естествени врагове, но се оказа, че големият и синият синигер похапват с удоволствие молеца и неговите ларви. Молецът е истински деликатес за синигерите. Птиците целенасочено търсят ларвите на молеца, за да хранят малките си. В периода, когато ги отглеждат, синигерите хващат до 500 ларви на молеца дневно. Установено е например, че само една двойка големи синигери заедно с техните малки от двете им люпила, изяждат за една година около 75 килограма вредни насекоми!
Птиците са безценни помощници в биологичната борба с вредните насекоми. Именно затова в рамките на инициативата "Да спасим кестените" искаме да информираме младите за проблема и за възможните решения и да започнем пилотно поставяне на къщички за птици и хранилки в короните на кестеновите дървета по улиците на Варна, с идеята , че ще предизвикаме и още много граждани да закупят/изработят къщички и хранилки. Синигерът е една от птиците, която приема доста радушно да се засели в изкуствено гнездо (къщичка), поставена от хората. В комбинация с изкуствено подхранване през зимата с хранилки за птици, вероятността синигерите да се заселят в короните на кестеновите дървета нараства многократно(иначе много от боледуващите кестени са разположени по главните булеварди на града, което не е най атрактивното място за малките птички). В зимните месеци естествените източници за храна на птиците силно намаляват и те лесно откриват поставените от човека хранилки и привикват да ги посещават. Хранилките се зареждат само през зимата. С идването на пролетта зареждането на хранилките се прекратява, но синигерите продължават да идват да търсят храна в клоните на кестените и там намират вместо поставеното от нас зърно -вредителя молец.
Какви са нашите цели?
- да спасим кестеновите дървета във Варна;
- да помогнем града ни да остане все така красив;
- да приучим по вече младежи към любов към природата и разбират процесите в нея;
- да създадем възможност за прилагане на биологичен метод за справяне с проблема;
- да информираме за съществуващия проблем и способстваме за повишаване на екологичната култура;
- да помогнем по-голям брой птички да преживеят през зимата;
- да привлечем доброволци и да повишим гражданското участие;
- да предизвикаме институциите да се заемат с проблема и да го разрешат(през пролетта е наложително да се поставят специални капани с феромони за улавяне на молците)
Представители на групата - Васил Ставрев, Калоян Василев, Константин Недев, Любомир Петров, и много доброволци от Организация на Българските скаути.