Гуцанов и Славов са разследвани затова, че заедно с прокуриста на "Градски транспорт " ЕАД Пенчо Пенчев и с Главната счетоводителка на транспортната фирма Йоанна Иванова, през периода от 2003-та до 2007 година във Варна са участвали в престъпна група, сключвала неизгодни сделки за автобуси за градския транспорт във Варна при условията на превишаване на власт и за лично облагодетелстване. Според обвинението Гуцанов, Пенчев и Иванова взели участие в престъпното сдружение като длъжностни лица заемащи различни отговорни постове. Председателят на Общинския съвет във Варна е привлечен като обвиняем за извършването и на други три престъпления : затова, че през 2003 година в съучастие като помагачи със Славов, с Пенчев и с холандския гражданин Адрианус Елбърт Йозеф Дингян, като извършител съзнателно сключил неизгодна сделка с "Екселенс трейдинг" от Люксембург по доставка на 20 автобуса "Рено" и от това е произлязла значителна вреда за Градски транспорт. Такова обвинение е повдигнато и спрямо Славов и Пенчев. Гуцанов е разследван и затова, че през периода 2005 - 2007 година в съучастие като помагач с Даниел Славов и с холандския му партньор Дингян спомогнали прокуриста на Градски транспорт ЕАД Варна Пенчо Пенчев и счетоводителката Иванова да нарушат служебните си задължения, да превишат правата си, за да набавят за себе си и за друтите облага. От извършените сделки през 2005 по закупуването на 6 автобуса от фирмата на Славов и Дингян "Бекива партнърс" и на други 25 през 2007 година от същата фирма са настъпили значителни вредни последици за общинската фирма "Градски транспорт" ЕАД. Освен Гуцанов и другите трима обвиняеми лица ще бъдат разследвани по това обвинение за участие като помагачи /Славов/ или съизвършители /Пенчев и Иванова/. Председателят на Общинския съвет и бизнесменът Славов са привлечени като обвиняеми и по обвинение за подбуждане към лъжесвидетелстване на бизнеспартньора на Славов холандеца Адрианус Дингян.
В хода на днешното съдебно заседание защитата на всеки един от обвиняемите лица представи серия от доказателства, че обвиненията срещу Гуцанов и Славов са несъставомерни, защото прокуристът на общинското дружество не е длъжностно лице по смисъла на закона и не може да бъде субект на престъплението по служба, за което е обвинен бившият председател на Общ. съвет. Адвокатите цитираха решенията по 7 дела на ВКС и на ВАдмС, които дефинират съдебната практика по отношение на длъжностните престъпления. Според защитниците мярката за неотклонение спрямо Гуцанов вече придобила репресивен характер, тъй като му било отказано извършването на Съдебно-медицинска експертиза, както и възможността да подпише годишната си данъчна декларация.
Представителят на държавното обвинение представи днес пред съда нова преписка за длъжностни престъпления, извършени от обвиняемите лица за периода 2007 - 2009 година. Повече от 30 били следствените поръчки, в това число и към други държави, по които прокуратурата очаква резултат. Назначени са множество експертизи, изискана била голям по обем банкова информация. Прокуратурата приложи към материалите в днешното заседание и досъдебното производство, водено срещу Даниел Славов за източване на ДДС в големи размери от 2008 година. В отговор на това, Славов и неговите защитници заявиха, че това производство е приключило с Решение на Върховния административен съд, произнесено в полза на бизнесмена. Съдът обаче не разполага с това доказателство и записа в своето определение, че ако бъде сезиран с доказателства, относно приключенотно съдебно производство, може да допусне ново разглеждане на молба за изменение на мярката за неотклонение на Славов и то в най-скоро време. Дотогава той ще продължава да стои в ареста. Там ще остане и Борислав Гуцанов, за когото съдът преценява, че ако е на свобода той може да се опита да извърши престъпление срещу правосъдието. Днес ВОС указа на прокуратурата, в рамките на следващите 14 дни да назначи съдебно-медицинска експертиза, която да установи действителното здравословно състояние на обвиняемия. Ако това не бъде сторено, съдът ще очаква от защитниците на Гуцанов да бъде отново сезиран с молба за изменение на мярката и тогава може да се разпореди за назначаването на експертиза.
Ако Гуцанов и Славов обжалват днешните определения на ВОС, с които бяха потвърдени най-тежките процесуални мерки за неотклонение, те ще се явят пред Апелативния съд във Варна на 25 май 2010 година ,от 10,00 часа.
Пресслужбата на съда припомня, че прокуристът на транспортната фирма и главната счетоводителка са обвинени и затова, че от януари до март тази година като длъжностни лица съставяли неистински официални документи, в които удостоверили неверни обстоятелства и изявления, които целели използването на тези документи като доказателства. Двамата търпят мерки за неотклонение "домашен арест".