В началото на януари тази година, първата съдебна инстанция оправда подсъдимите и посочи, че има отговорно лице за трагичния инцидент, което вече е признало вината си. Още на първото съдебно заседание на 21 октомври 2010 година, пред Варненския окръжен съд Татяна Николчева - управител на "Валда-90" ЕООД София - подизпълнител на строителния обект призна вината си за това, че като изпълнител на поставяне на фасадната облицовка на козирката, без да има проектна документация, както и техническа спецификация за носимоспособност на строителната конструкция на козирката, я натоварила с конструктивни елементи, които са намалили носимоспособността на съоръжението. Николчева постигна споразумение с прокуратурата и на практика не само носи вината, но вече търпи наказание за немарливото изпълнение на правно регламентирана дейност (една година "лишаване от свобода", отложена с три години изпитателен срок и три години без право да упражнява каквато и да е строителна дейност).
Във фаталния 2 януари преди повече от четири години и половина, след двудневна снежна виелица, от височина близо 3.20 метра се срутила стоманобетонната козирка обхващаща банковия офис на "Райфайзенбанк" и на "Първа инвестиционна банка" (ПИБ). Площта на срутилата се козирка била 30 метра и широка 1.80. Разрушението на козирката е завършило за период не по-дълъг от една секунда. Два дни по-късно, при разчистването на отломките открили тялото на премазаното момиче. Експертиза установила, че причина за смъртта й е тежка черепно-мозъчна травма с тежка контузия на мозъчния ствол, множество счупвания на черепа, придружена с многобройни и тежки контузии на белия дроб, обусловили практически моменталното настъпване на смъртта.
Първата съдебна инстанция установи, че налице са били две линии на проектиране и изпълнение на обекта - едната за вътрешното проектиране и преустройство на банковия офис, за която са отговаряли седемте подсъдими лица и втората линия - за реконструкция на фасадата и изпълнението й, за която вече има поета отговорност. Съдът допусна и анализира тройна и петорна технически експертизи, показанията на експертите, свидетелите и страните по делото. Анализът на фактите и обстоятелствата доведе първата съдебна инстанция до извода, че пред нито един от признатите за невиновни архитекти, проектанти, специалисти по техническия надзор и т.н. не е имало задание, норматив или друго законосъобразно изискване да бъде обследвано състоянието на сградата и на фасадата й, строени през 1963 година. Ако подизпълнителят на фасадната облицовка - "Валда-90" е бил проучил състоянието на конструкцията на старата фасада, то според съда нямаше да се стигне и до фаталния инцидент. Бездействието на прекия изпълнител на строителството на фасадата - "Валда 90" е довело в крайна сметка до опасно строителство заради натоварване на конзолата без проектна документация и техническа спецификация за носимоспособност на строителната конструкция.
Варненският апелативен съд е възприел изцяло подробните и обстоятелствени изводи на първоинстанционния съд, за това, че: подсъдимите Васка Рачева, Владимир Рачев, Кирил Видолов, Живко Николов, Станка Калчева и Паско Ташков, с действия или бездействия, свързани с разпоредбите на ЗУТ и на Наредба № 4/2001 година, не са осъществили от обективна и субективна страна поотделно и всеки един от тях престъпния състав на член 123 алинея 1 от НК. Според въззивния съд оправдателните присъди са законосъобразни и обосновани.
В допълнение към този извод Апелативният съд счита, че станалото на 2 януари 2008 година на бул. "Осми Приморски полк" във Варна е класически случай на случайно деяние - по смисъла на член 15 от НК. Основание за това заключение въззивният съд намира в безспорно установения факт, че падналият отсек от козирката не е бил само над фасадата на "ПИБ". Както от материалите по делото, така и от заключението на вещите лица по петте съдебно-технически експертизи се установява, че срутването е започнало от левия край на козирката зоната между входа на "Райфайзенбанк" и магазина за захарни изделия. Почти едновременно е било установено и начало на разрушението и от десния край на козирката в зоната на така нареченото "ветрило". Срутването на козирката не е било само в отрязъка й над част от магазина, преустроен в банков офис на ПИБ, за преустройването на който са били подведени под отговорност подсъдимите.
Решението на Варненския апелативен съд, с което са потвърдени оправдателните присъди за всичките седем подсъдими по делото за "козирката убиец", чието срутване на 2 януари 2008 година доведе до гибелта на 22-годишната студентка Гергана Велинова, може да бъде обжалвано или протестирано в 15-дневен срок пред Върховния касационен съд.