Чрез Интерпол Кайро е постъпила Международна заповед за арест, подписана от прокурор при Наказателен съд в Александрия. В документите, изпратени от Арабската държава е посочена влязла в сила 15 годишна присъда и глоба за престъпления, квалифицирани като конспирация и измама, извършена чрез двама държавни служители. Те фалшифицирали документи и ощетили държавата с близо 8 млн евро. Компетентните власти са изразили и намерение да подадат молба за екстрадирането на Мохамед. Пресслужбата на съда припомня, че молбата за временно задържане е подадена от държава, с която България няма сключен договор за екстрадиция. В тези случаи министърът на правосъдието уведомява ВКП за наличието на взаимност.
56 годишният строителен предприемач, който е бил и преподавател в Инженерния факултет на Университета в Александрия бил осъден задочно, тъй като от 6 години живее със семейството си във Великобритания. Той твърди, че напуснал родината си след като бил подложен на масиран натиск от страна на министъра на отбраната, а по-късно и от семейството на президента. Днес обаче въззивната апелативна инстанция не коментира тези аргументи на защитата и на задържания Шалаби. Това може да стане единствено при разглеждане на Молба от страна на Египет за екстрадиране на Мохамед. До настоящия момент такава не е постъпила.
Временното задържане е мярка, която се предприема, за да бъде осигурено присъствието на Шалаби на производството за екстрадицията му. Апелативният съд потвърди изводите на ВОС, че при липсата на постоянен адрес в България, има опасност Мохамед Шалаби да се укрие.
Определението на Варненския апелативен съд е окончателно.
Още по темата (4): | |