С най-добри пътища може да се похвали област Сливен (71,9 на сто дял на пътната настилка в добро състояние ), а най-лош е асфалтът в област Русе (17,7 %).
Сред областите с по-голям процент добри пътища са Шумен (55,9) и Стара Загора (55,7). В същото време с дял под 70% дял на добри държавни шосета са 9 области, сочи още статистиката.
Област Варна е на четвърто място по най-висок дял на автомагистралите и първокласните пътища в пътната мрежа - 27,4% при 18,6% за страната през 2015 г. По-голям процент имат само столицата София и областите Шумен и Стара Загора.
През 2016 г. Варна е областта с най-висок дял на домакинствата с достъп до интернет (73,8% при 63,5% за страната) и е на второ място след столицата по дял на лицата, използвали интернет през последната година (73,2% при 62,6% за страната и 75,8% за столицата).
Усредненият размер на разглежданите местни данъци и такси във варненските общини поставя Варна на второ място след столицата по най-високи ставки. Въпреки че застаряването на населението в областта се задълбочава, процесът е по-бавен, а възрастовата зависимост е значително по-благоприятна от тази в страната. Освен столицата област Варна е най-силно урбанизираната област, което предопределя както високата свързаност с канализация, така и относително замърсения въздух. В областта са разположени някои от водещите университети, а област Варна е на челните места по обучавани студенти. Традиционно Варна се представя добре по отношение на правораздаването и слабо по отношение на сигурността.
Осигуреността на местното население с общопрактикуващи лекари е сходна със средната за страната - на един лекар се падат близо 1600 души. Варна е и една от областите с най-много лекари специалисти - на един лекар от водеща специалност отговарят 427 души от населението при 530 души в страната.
Високият интерес към кината и театрите в областта се задържа и през 2016 г. Посещенията в кината нарастват до 1281 на 1000 души от населението при 778 на 1000 души в страната, а в театрите - до 363 на 1000 души при 322 на 1000 души в страната. Посещенията в музеите в областта също се увеличават. Библиотеките в областта пък привличат все по-малък брой читатели, се посочва още в анализа на ИПИ.