© Varna24.bg | | С настъпването на отоплителния период нараства опасността от възникване на пожари. През изминал такъв период във Варненска област са възникнали 140 произшествия, от които 34 броя са пожарите със загуби, а 106 бр. са без загуби, т.е. в комини. Най-много пожари са възникнали в покриви и помещения на сгради от строителни неизправности в комините - 15 бр., почти същият брой - 14 са и пожарите възникнали от неправилно ползване или технически неизправности в отоплителни уреди на твърдо гориво, съобщават от варненската пожарна.
Анализа на данните показва, че преобладаващият брой пожари - 85% - са свързани с отопление на помещения с печки на твърдо гориво, като по равно се разпределят запалванията на близкостоящите горими материали от печките и от комините. Пожарите без загуби - 106 бр., са също в комини на помещения и сгради, отоплявани на твърдо гориво. И през настъпващия отоплителен сезон ще бъдат използвани различни начини за отопление, но каквито и да са те, не трябва да се забравя, че има определени изисквания за безопасно ползване.
При отопление с твърдо гориво трябва да се знае, че неизползваните дълго време комини може да са повредени - с наличие на пукнатини по тях, липсващи или повредени контролни вратички и розетки.
Използването на електрически отоплителни уреди може да доведе до претоварване на електрически инсталации. При използване на газови отоплителни уреди е необходимо да се спазват указанията на производителя, а бутилките да се зареждат само в специално устроените за целта газопълначни. Възможни са неправилно устройване на локалните отоплителни уреди и използване на нестандартни или неизправни такива, което увеличава опасността от възникване на пожари. В тази връзка органите на пожарна безопасност и защита на населението извършват проверки в обектите, като се акцентира върху учебни, детски и здравни заведения, търговски обекти и други подобни. Особено внимание се обръща на състоянието на електрическите инсталации; изправността; начина на монтаж и използването на отоплителните уреди; състоянието и изправността на автоматиката на отоплителните котли; условията за успешна евакуация и успешно пожарогасене; състоянието на пътищата, водоизточниците, уредите за първоначално пожарогасене и други. Съвместно с общинските администрации се извършва превантивна дейност в социалните домове и жилища за осигуряване своевременна защита от пожари на самотноживеещи, трудноподвижни и лежащоболни граждани.
При проверките, за констатирани нарушения, органите за пожарна безопасност и спасяване налагат санкции от 200 до 2000 лева на виновните длъжностни лица и спират от експлоатация неизправни и нестандартни отоплителни и нагревателни уреди и ел. инсталации. При възникване на проблемни въпроси, свързани с осигуряването на пожарната безопасност през отоплителния сезон, граждани, фирми и организации могат да се обръщат към съответната районна служба за пожарна безопасност и защита на населението за консултации.
НЯКОИ ОТ ОСНОВНИТЕ ПРАВИЛА ЗА НЕДОПУСКАНЕ НА ПОЖАРИ:
І. Преди настъпване на есенно-зимния период: o отоплителните уреди и съоръжения се проверяват и при необходимост се ремонтират за осигуряване на пожарната им безопасност. Да се използват само стандартни и технически изправни отоплителни уреди; o Комините и димоотводните тръби се почистват от сажди и отлагания в началото на отоплителния период и периодично при необходимост, като се вземат мерки за пожарна безопасност; o Комините, предвиждани за скари, фритюрници и други подобни, се осигуряват с негорими мастни филтри (мазниноуловители), които се почистват периодично съгласно инструкциите на производителите. Извършените мероприятия за осигуряване на пожарната безопасност на отоплителните уреди и съоръжения, посочени по-горе, се удостоверяват с протокол.
ІІ. При експлоатацията на отоплителните и вентилационните инсталации, уреди и съоръжения не се разрешава: 1. използването на неизправни инсталации, уреди и съоръжения, както и в несъответствие с техническите изисквания за техния монтаж и експлоатация; 2. съхраняването на газовите бутилки в помещения под равнището на околния терен; 3. употребата на леснозапалими и горими течности за разпалване; 4. сушенето и поставянето на материали и оборудване върху уреда и на разстояние, по-малко от определеното в инструкциите на производителите; 5. използването на въздухопроводите и инсталационните канали като димоотводи; 6. принудителното възпламеняване на горимите отлагания по комините и вентилационните въздухопроводи; 7. повторното запалване на печки с течно гориво, преди те да са се охладили; 8. оставянето без наблюдение на печки с твърдо, течно и газово гориво и други отоплителни уреди (с изключение на тези с автоматичен режим на работа); 9. разполагането на локални отоплителни уреди и на димоотводните им тръби на разстояние, по-малко от 0,5 m от горими и трудногорими материали.
Спазването на тези елементарни правила ще осигури безопасността в помещенията, където живеете, работите или пребивавате. |